Erişkinlerde Ortodontik Tedavi

15.10.2012
43
Erişkinlerde Ortodontik Tedavi

Dr. Mehmet Ali ÖzerOrta yaş sınırındasınız ve diş/çene yapınız bozuk olduğu için hiçbir zaman sağlıklı, rahat gülümseyemediniz. Hatta gülümsemekten ürküyorsunuz!..

Dr. Mehmet Ali Özer
Ortodontist

Sağlıklı bir gülüş için diş-çene-yüz bölgelerinin yapısal gelişiminin bozuk olmaması gerekir. Genellikle toplumumuzda bu tür yapısal sorunların ancak çocukluk veya gençlik yıllarında yaptırılan ortodontik tedavi ile giderildiği kanısı yaygındır. Oysa ki son yıllarda insanların bilinçlenmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle ortodontik tedaviler erişkinlerde de başarıyla uygulanmaktadır.

Diş-çene-yüz bölgelerinin gelişime bağlı yapısal bozukluklarının giderilmesinde koruyucu, önleyici ve düzeltici bir yöntemdir ortodontik tedavi. Çocuk, genç ve yetişkin bireylerde normal bir diş yapısı ve dengeli bir yüz görünümü sağlanmasına katkıda bulunur. Çocukluk ve gençlik yıllarında bu tedaviyi yaptıramayan kişilerde aşağıdaki bulgulara rastlanır:

1-     Estetik ve psikolojik sorunlar(gülme sorunları)

2-     Dişlerin ara yüzlerinde çürümeler ve renklenmeler

3-     Diş etlerinde kanamalar ve şişlik, morluk, diş eti çekilmeleri

4-     Dişlerde eğrilikten dolayı rahat fırçalanamadığı için aşırı kirlenme, temizleme zorluğu

5-     Ağız kokusu

6-     İleri dönemlerde dişlerde sallanma ve diş kayıpları

Erişkin dönemde bu sorunlar genellikle dişlerin şekil bozukluğu ve diğer sebeplerin ortadan kaldırılması için porselen kaplamalarla telafi edilmeye çalışılır. Bu yöntem çoğu zaman yanlıştır. Günümüzde artık erişkinlerde ve ileri yaşlarda uygulanan ortodontik tedaviler başarılı, memnun edici sonuçlar vermektedir. Bu dönemde ortodontik tedavi öncesi gereken dolgular ve diş eti bakımları yapılarak tel tedavisine hemen başlanılmalıdır. Uygulanacak ortodontik tedavi sayesinde düzgün dişler ve ideal gülüşlere kavuşulması mümkündür. Üstelik sağlıklı dişler kesilmeden ve yapay kaplamalar oluşturulmadan yapılan tedavi sonrasında gerçek dişlerin yaşatılarak bireye daha uzun yıllar hizmet etmesi sağlanır.

Sonuç olarak, amacımız daima doğal dişlerimizi tüm olanaklarımızı kullanarak korumak ve en uzun süre yaşatmak olmalıdır. En güzel yapay dişler bile doğal dişlere oranla daha sağlıksız ve kısa sürelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.