Erkeğin Hayali: Six Pack

Erkeğin Hayali: Six Pack

Son yıllarda erkekler sixpack kelimesini ağızlarından düşürmüyor. Sürekli spor yapmalarına karşın karın kasları istedikleri kadar maskülen olamıyor. İdeal düz bir karın emek vermeden de olabilir.

Op. Dr. Hüseyin Güner

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Erkeklerin çoğu ideal bir vücut özellikle de karın kası beklentisi içindeler. Yapısal olarak kaslı  ve yağsız  yemeden ve içmeden etkilenmeyen bir karın görüntüsüne ender rastlanır. Güzel bir karına sahip olmak ya da var olanı korumak emek ister.

2 tip açlık durumu vardır. Sık sık acıkma ya da uzun sure tok kalabilme durumu. Yani günde 5-6 öğün yiyenler veya günde tek öğün yiyenler.

Diyetle ilgili en önemli tüyolar…

*Her defasında sofradan tam doymadan kalkmak,

*Yemekten hemen sonra tatlı veya meyve tüketmemek,

*Akşam yemeğini saat 19:00’dan önce ve az miktarda tüketmek,

*Alkol ve diyet ürünlerinden uzak durmak,, şekerli, unlu, nişastalı yerine sebzelerden ve gerçek tam  buğdaylı ekmekten karbonhidrat ihtiyacını karşılamak.

*Sık acıkanlar için sürekli bir şeyler atıştırmaktansa ara öğünler oluşturup, çiğ kuruyemiş veya  ekşi  meyve  tüketerek tokluğu sağlamaları gerekiyor.

Düzenli(Haftada 3 +) Egzersiz Yapmak

Her egzersiz karın kaslarını çalıştırmaz. Pilates, basketbol, futbol, boks, extreme sporlar ayrıca karın egzersizi gerektirmezken kardio, bodybuilding, düz koşu, gibi sporlar fazladan karın kası egzersizi gerektirebilir. Karın için en etkili çalışma düz ve sağ-sol tam dönülerek yapılan ve 45 dereceyi geçmeyen crunch hareketidir. Süre 30 dakika olmalı, bu sürede 1000-2000 arası bir rakama ulaşmayı hedeflemeliyiz. Sadece böyle crunch çalışıp, haftada 5 kez, 30 dakika ile ideal bir karına sahip olabilirsiniz.

Ancak tüm bunları “ben yapamam!” diyet, egzersiz bana göre değil derseniz, uzmana başvurmanız gerekir. Sixpack-baklava dilim görünümünde düz bir karın için yüzde yüz bir sonuç elde edilemese de, hastanın olduğundan çok daha ince bir bel ve karnı 1-2 saat içinde acısız oluşturulabilir. Slim Lipo 3 cihazı veya Smart Lipo triplex ya da yeni jenerasyon Vaser Lipo ile istenilen bu sonuçları elde etmek mümkün ve oldukça da kolay.

Vaser Lipo yönteminde herhangi bir hasar yaratmadan, yağ dokusu içine ses dalgaları gönderilerek yağlarda erime oluşturulur ve emme yolu ile dışarıya çıkartılır. Ancak fazla kilolu hastalarda bu yöntem kullanılmıyor. Bunun yanı sıra kasları öne çıkarmak için karnın yan tarafından alınan alıp belli bölgelere yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Böylece doğal ve fit bir görünüm elde edilebilir. Ancak burada dikkat edilecek nokta kişinin kilo almamasıdır. Bu uygulamaların ardından 7-10 gün korse kullanımı yeterli gelmektedir.

Ayrıca protez kas sistemiyle baklava görünümlü karın yapılıyor. Baklava şeklindeki protezi karnın alt bölgesinden girerek yerleştiriyoruz. Operasyon takriben 1-2 sürüyor. Dikişler belli olmuyor. Çoğunlukla zayıf veya spor yaparak istediği görünümü elde edemeyen erkeklerin tercihi yapay kas operasyonları oluyor. Ancak bu uygulamaya herkes uygun olmayabiliyor. Ayda ortalama 5-10 civarında hasta başvuruyor.  Uygun kişilere yapıldığı takdirde son derece başarılı bir yöntem. Aynı zamanda katı silikon kullanıldığı için herhangi bir kazaya maruz kalındığında risk oluşturmadığı gibi yapay kas olduğu da anlaşılmıyor. Elastik oldukları için şekil değiştirme riski de yok. Karın protezinde bir ay eğilip kalkmak, denize girmek, güneşlenmek, yüzmek, ağır hareket ve egzersiz yasak. Daha sonra kişinin sağlıklı beslenmesi ve spor yapması uygun olur. Yöntemin uzman hekim tarafından yapıldığı takdirde hiçbir yan etkisi yok.

Tüm bu  uygulamaların başarılı olmasında ki tek şart ise , hastanın bunu gerçekten istemesi ve disiplinli bir şekilde çalışarak çaba göstermesi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.