Erken Ergenlik Etkileri

06.04.2014
184
Erken Ergenlik Etkileri

Çocukluktan erişkinliğe geçilen bir dönem olan ergenlik, bazı çocuklarda daha erken görülebilir. Erken ergenlik çocukları nasıl etkiler ve bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekir?

Dr. Mehmet Yavuz

Nöroloji Uzmanı

Erken ergenlik nedenleri arasında hormonlar rol oynar.

Ergenlik; kişilerin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan bir gelişme süreci olarak öne çıkar. Erken ergenlik erkeklerde 9 yaş, kızlarda ise 8 yaşından önce ergenliğe dair belirtilerin başlamasıyla kendini gösterir.

Günümüzde erken ergenliğin nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte; ailede ergenliğe erken girme öyküsünün bulunması, hipofiz, tiroit ve böbrek üstü bezlerinde yapısal ve fonksiyonel bozulmaların olması başlıca nedenler arasında sayılır. Ayrıca, son dönemlerde artan hormonlu gıda tüketiminin de çocukların hormonal sistemini bozarak, erken ergenliğe girmeye neden olduğu düşünülmektedir.

Erken ergenliğin yaşama olan etkileri

Erken ergenliğe giren çocuk, akranları arasında fiziksel olarak öne çıkmaya, daha dikkat çekici bir görünüme sahip olmaya başlar. Akranları çocuğa benzerken, kendisi fiziksel olarak erişkinlere benzemeye başlar. Bazı çocuklar bu nedenlerle, bütün dikkati üzerine çektiğini düşünerek, içe kapanabilir.

Bir yandan fiziksel değişimler yaşayan olan çocuk, diğer yandan vücut değişikliklerinin annesi ve babası için neden sorun olduğuna anlam veremez. Ailesinin kaygılanması, çocuğu da stres faktörünün içine çeker. Yeterince karmaşık bir dönem olan ergenliğe erken giren çocuğun, böylece zihni iyice karışır.

Erken ergenlik nasıl tedavi ediliyor?

Anne, baba veya çocuğun yaşanan gelişmeler nedeniyle gerginlik yaşaması, çocuğun fiziksel gelişiminin erken duracağı düşüncesi anne babayı üzülebilir ve kaygılandırabilir. Bu kaygı durumları, kısır döngü içine girerek çocukla birlikte tüm aile fertlerini etkisi altına alabilir. Böyle sorunlar yaşayan ailelerin, bir uzmandan yardım alması önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.