Eşcinsellik Normal midir?

31.05.2013
47
Eşcinsellik Normal midir?

escinsellik-normal-midirEşcinsellik normal olmayan, doğal bir olgudur. Eşcinselliği bir hastalık olarak görüp onu tedaviye yönlendirmek isteyenler kendilerini hastalıklı düşünceleriyle yüzleşmeliler!

Psikolog Zaza Yurtsever

Norm, çoğunluktan yola çıkılarak oluşturulur. Bu anlamda eşcinsellik normal değildir.

Normal değil doğaldır!

Çoğunluk-azınlık perspektifinden bakıldığında, çoğunluk normu teşkil eder ve normun dışında kalanlar ise tanım gereği normal değildir. İnsanların %90′ının siyah saçlı olduğu bir ülkede, geriye kalan %10luk sarışın azınlık normu teşkil etmez, insanların yüzde 90’ının sağ ellerini kullandığını düşünüldüğünde solaklar da bu anlamda normal değildir.Ama bir olgunun normal olmaması onun doğal olmadığı anlamına gelmez. Eşcinsellikte, solaklıkta doğaları gereği normal olmayan, son derece doğal olgulardır.


Tedavi durumu kötüleştirir!

Eşcinselliği bir hastalık olarak tanımlayan ve herhangi bir tedavinin zorunluluğuna inanan insanların kendi içsel dünyalarını mercek altına almaları ve kendilerini bu tespite götüren hastalıklı düşünme biçimiyle yüzleşmelerinde fayda vardır.

Ex-Gay-Hareketi adı altında bir araya gelen uzmanlar tedaviyle insanları heterosexüel yapabileceklerini iddia etmektedir.


İnsanlara uyguladıkları onarım terapileri bu insanların cinsel kimliklerini değiştirmediği gibi, yalnızca psikolojik sağlıklarını, işlerini, arkadaşlarını ve ailelerini kaybetmelerine yol açmıştır. Onarım terapileriyle belki de bir erkek eşcinseli kadınlarla sex yapma durumuna getirebilirsiniz. Ama onun yaptığının adı seks değildir. Kaldı ki seks yaptığı sırada kurduğu fantezileri bilemezsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.