Evlilik Şakaya Gelmez

17.10.2012
40
Evlilik Şakaya Gelmez

Evlilik Şakaya Gelmez, cem kece, cised, evlilik, cinsellik, saglikSon dönemde hemen her kanalda bir evlilik programı yayınlanır oldu. Bu programlarda insanlar bir araya getiriliyor, tanıştırılıyor ve  kısa sürede evlilik kararı vermeleri bekleniyor.

Dr. A. Cem Keçe

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı

Peki bu şekilde yapılan evlilikler ne kadar sağlıklıdır ve uzun ömürlü olur mu? Evlilik aceleye gelmeli midir? Bu programların katılan kişilere ve izleyenlere psikolojik açıdan ne gibi etkileri olur? Cinsellik, aile ve evlilik  konularında halkımızı bilgilendirmeyi ve farkındalığı arttırmayı amaçlıyoruz. İşte size televizyondaki evlendirme programları ile ilgili çok çarpıcı bir makale.  Evlilik programları görücü usulünün farklı bir versiyonudur

Evlilik programında evlenmek şans işidir

Son dönemin en popüler programlarının evlendirme programlarıdır “Evlilik dünya üzerindeki en eski kurumlardan biridir. Evlenmek, yuva kurmak, bir aileye sahip olmak, çocuk yetiştirmek her insanın hayalidir ancak bunun televizyonlar aracılığıyla yapılmasının ne kadar doğru olduğunun tartışılması gerekir. Evlilik ciddi bir karardır, kişilerin birbirini çok iyi tanıması, sevmesi, inanması ve güvenmesi gereklidir. O yüzden evlilik kararının aceleyle alınması ileride sorunlara neden olabilir. Evlilik şakaya gelmez, ömür boyu taşınması gereken bazı sorumlulukları içeren bir karardır.”. Kültürümüzde görücü usulü evlilik çok yaygındır.“Evlilik programlarını bir yönüyle görücü usulüne benzetebiliriz. Görücü usulü evlikler bizim toplumumuzda hala çok yaygındır. Kızı ve erkeği akrabaları ya da yakınları birbirine uygun bulur ve bir araya getirirler, eğer çift anlaşabilirse evlilik kararı verir. Ancak görücü usulünde aileler birbirilerini bir şekilde önceden tanır, bilirler ya da en azından birbirileri hakkında olumlu duyumlar almışlardır. Evlilik programlarında ise orada dile getirilen şeylerin doğru olup olmadığı konusunda bir garanti yoktur, kişiler birbirlerine yalan bilgi veriyor da olabilirler ve kişi programa bazı beklentilerle gelir, ancak daha sonra hayal ettiğinden çok daha farklı olumsuz şeylerle de karşılaşabilir. Evlilik programında evlenmek şans işidir, lotoda ikramiye kazanmak gibidir. Bu programlar sayesinde tanışıp, mutlu olan çiftler de olacaktır ancak bu küçük bir ihtimaldir. Ancak üzerinde tartışılması gereken en önemli konu insanların çaresizliğidir.”

Evlilik programları hangi amaca hizmet ediyor?

Her şeyi gözler önünde yaşıyoruz

İnsanlar son dönemde iyice yalnızlaştılar ve hayat şartlarının zorlaşmasıyla birlikte ruhsal sorunları arttı. Bu programların hangi amaca hizmet ettiğinin uzmanlar tarafından iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Yapımcılar gerçekten iyi niyetli bir şekilde “halkımızı evlendirelim, kimse yalnız kalmasın” diye mi düşünüyorlar yoksa rating peşindeler mi? Katılan kişiler de gerçekten tamamen saf ve temiz duygularla evlenmek için mi geliyorlar, yoksa kendini göstermeyi ve ünlü olmayı mı amaçlıyorlar? İnsanlar kendileri hakkında doğru bilgiler veriyorlar mı, aileleri onları destekliyor mu, orada tanıştıkları bir kişiyi ne kadar tanıma imkanı buluyorlar bunların hepsi çok önemli. Çünkü evlilik ciddi bir karardır ve aileler de işin içine girdiğinde birçok farklı sorun ortaya çıkabilir.  Aileler televizyon programında evlenmeyi güvenilir buldukları için çocuklarını oraya gönderiyorlar. Eskiden daha içe kapalı bir toplum görüntüsü verirken, artık her şeyi gözler önünde yaşamaya alışkın bir toplum haline geldik. İnsanlar özel hayatlarını ekrandan çok rahat deşifre edebiliyorlar, gizlilik ve mahremiyet azaldı. Aileler çocuklarını evlenmeleri için programlara gönderebilir hale geldiler. Kişi gerçekten yalnız olduğu, karşı cinsle tanışacak bir ortamı olmadığı ve gerçekten evlenmek istediği için de bu programa gelmiş olabilir, o zaman onu da suistimal etmemek gerekir. İnsanları bir araya getirmek ve onların gelecekleri ile ilgili önemli bir karar vermelerine vesile olmak da aslında büyük bir sorumluluktur. Çünkü her insanın evlilikten farklı beklentileri vardır, o programa gelirken de insanların tanışacakları kişiden maddi, manevi birçok beklentileri olabilir. Bir uzman gözüyle seyrettiğimizde katılanların çoğunun çaresizlik içinde olduğunu görüyoruz, çoğu zaman da beklentiler karşılanmıyor ve kişiler aradıklarını bulamıyorlar, umutları kırılıyor.

Televizyonda eş arayan biri olmak kolay bir şey değil

Televizyondaki evlilik programlarının olumlu ve olumsuz yanlarıyla çok yönlü değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konu olumlu ve olumsuz yanlarıyla değerlendirilmelidir. Televizyonda eş arayan bir kişinin psikolojisi de göz önüne alınmalıdır. Çünkü bu bir cesaret işidir. Kişi gerçekten bir ihtiyaç duyduğu ve çaresiz olduğu için de bu yönteme başvurmuş olabilir. Bu açıdan bakıldığında bu tür programların iyi bir amaca hizmet ettiği düşünülebilir. Ancak diğer yandan bakıldığında aceleyle, birbirini tanımadan, aileleri tanımadan, başkalarının yorumları ve etkisiyle sırf evlenmiş olmak için evlenmek de doğru olmayacaktır. Çünkü evlilik bir sabır işidir, adımı atmak kolay ancak sürdürmek meşakkatlidir. Bu nedenle iyi karar vermek gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.