Evlilik Sürecindeki Risklere Dikkat! 

Evlilik Sürecindeki Risklere Dikkat! 

Evlilik kararının alınması ile başlayan süreç çoğu zaman mutlulukla devam etse de bazen sorunları da beraberinde getirebilir. Özellikle de genç evlilerin geldikleri aileyle ilgili yaşadıkları sorunlar çoğu zaman şaşırtıcı olabilir. Peki, evlilik hazırlıkları yapılırken yaşanan sıkıntılar nelerdir? Evliliğin, ailelerin güç savaşı haline gelmesi nasıl önlenebilir? Evlilikte karşılaşılabilecek risk faktörleri nelerdir?

Uzman Klinik Psikolog Emre Konuk

Evlenme kararı verildikten ve tarih belirlendikten hemen sonraki sürecin keyifli bir şekilde geçmesi gerekirken aksine çok yoğun ve insanı yoran bir süreç yaşanabilir. Eve alınacak halı, oturma düzeni, buzdolabı gibi bütün bunların kararının verilmesi söz konusu olduğunda, bazen evlenecek iki genç insan işin en başında sınır koyamadıklarından pasif kalabilir. Aileler ve özellikle de anneler; söz sahibi olmak, yakınlığı sağlayabilmek, kopuşun acısını dindirebilmek için sürece müdahale edebilir.

Evlenme kararı aldıktan sonra, iki gencin evlilik sürecini nasıl yöneteceklerini belirlemesi gerekir. Alınması gereken ihtiyaçlardan maddi anlamda verilmesi gereken kararlara kadar birçok aşamanın evlenecek olan iki insan tarafından tek tek ele alınıp sürecin belirlenmesi gerekir. En başında bu detaylar partnerler tarafından belirlenir ve kararlar verilirse, hayat daha kolay ve sorunsuz geçer.

Destek verirken ailelerin amacı, çocuklarından ayrılacakları için ayrılığın verdiği acıyı azaltmak ya da gücü kaybetmemek olmamalıdır. Bu bir araziyi paylaşamama kavgası gibidir, çünkü bir taraf yapmazsa karşı taraf yapacaktır. Ben bu yeni eve yerleşmezsem, öbürü yerleşecektir. Dolayısıyla çok keyifli olması gereken bir süreç çok sancılı ve stresli hâl alabiliyor. Gelişen sorunları çözmek için de her ailede bulunan akil insanlardan destek alınabilir. Bu kişiler sağduyulu ve ilişkilerin toparlanmasına, düzgün gitmesine katkıda bulunur.

Evlilik öncesinde ve sonrasında karşılaşılabilecek risk faktörlerinin de doğru bir şekilde yönetilmesi gerekir.

Evlilik sürecindeki riskler:

Hor görme: Tartışmalarda aşağılama, küçük görme, iğneleme, küçümseme, alay etme anlamına gelen sözler, jest ve mimikler hor görmeye yol açar.

Eleştiri: Tartışmalarda kişiliğe yönelik suçlamalar olabilir.

Suçlama ve savunma: Tartışmalarda şikâyeti suçlamadan ayırmak gerekir. Suçlanan bir insanın kendini savunması doğaldır. Ama evlilik ilişkisinde kişinin karşı suçlamaya girmeden de olsa kendini savunması, ne yazık ki bir işe yaramaz. Tersine, savundukça karşı taraf suçlamalarına devam eder. Çünkü aslında, kendimi savunduğumda karşımdakine, ‘problem bende değil sende’ demiş oluyorum. Doğal olarak bu oyun yukarıdaki sırayla oynamaz. Taraflar duruma göre birini bırakıp diğerini kullanabilir.

Duvar örme ve küsme: Tartışmanın bir noktasında taraflardan biri ilişkiden çekilebilir ve tepki vermemeye başlayabilir yani etrafına bir duvar örebilir.

-Taşma ve duygusal kopuş: Duvarını ören kişi hiçbir tepki vermez hale gelerek eşinden uzaklaşırken evliliğinden de uzaklaşır.

İlişkiyi Tamir: Kırıcı bir tartışmadan sonra ilişkiyi tamir etmek için çaba harcanmaz veya bu konuda başarısız olunabilir.

“Uzak durulması gereken kadınlar ve erkekler” listesi :

-İlişkinin başında, eşlerden birinde alkol veya madde kötüye kullanımı varsa,

-Eşin beğenilen, değer verilen en az birkaç özelliği yoksa,

-Anne/baba, arkadaşlar karşıysa,

-Eğitim/kültür farkı bir rahatsızlık olarak yaşanıyorsa,

-İlişkinin ana motoru seks ise,

-Eş evlilikteki sorunları anneye veya babaya bağlıyorsa,

-“Evlenince düzelir” diye düşünülüyorsa,

-Beraberlik/eş sıkıcı bulunuyorsa,

-Durmadan “aslında ne demek istendiği” anlatılmak zorunda kalınıyorsa,

-Taraflardan biri hami, koruyucu rolünde ise

Bu kişilerin evlilik için yanlış tercih olabileceği düşünülmeli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.