Mutsuz ve Yorgun muyuz?

25.03.2024
480
Mutsuz ve Yorgun muyuz?

Toplu taşıma, alışveriş, sokak hatta tatilde bile mutsuz, yorgun, gergin insanlarla karşılamak olağan tablo haline geldi. Günümüz dünyasında niçin çoğu kişi hayattan eskisi kadar keyif alamıyor?

Uzm. Dr. Merve Setenay Gürbüz

Psikiyatrist

Günlük rutinler hayatın parçasını oluşturur. Yemek, uyumak, işe gitmek, alışveriş yapmak zorunluluktur. Bunları yaparken zihinde yer kaplayan gerekli gereksiz birçok problem hayatın enerji ve motivasyonunu azaltır.

Günümüzde tükenmişlik semptomları özellikle mevsim değişimi, dijital dünya ve kapalı alanlarda fazlaca vakit geçirmek gibi birçok nedenle tetiklenebiliyor. İşini sevmeden yapmak, ekonomik problemler, hobi ya da kendine zaman ayıramamak, hayat mücadelesi içinde zihinsel olarak da bitkin-yorgun hissetmek kaçınılmazdır. Dikkat problemleri, yorgun uyanmak, vücutta tıbbi nedenlerle açıklanamayan ağrı, uyuşma ve bedensel semptomlar, enerjinin hızlı düşmesi ve tükenmişlik hissi psikolojik yorgunluk tablosunun belirtileridir.

Psikolojik yorgunluktan kurtulmak

Psikolojik yorgunluktan kurtulmak için ciddi yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gereklidir. Kendinize vakit ayırmalı, hayır diyebilmeli ve sınır çizebilmeyi bilmelisiniz, fazla sorumlulukları destek alarak halletmelisiniz. Vücudun ritmine uygun saatlerde dinlenmeli, spor yapmalı ve sevdiklerinizle vakit geçirmelisiniz. Günlük yaşama uyum bozulduysa ve başa çıkmakta zorlanma varsa psikolojik destek alınmalıdır. Unutmayın eğer siz iyi olmazsanız etrafınıza da verimli olamazsınız, kendinizi ertelememelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.