Eyvah Şişmanlıyorum!

05.05.2014
53
Eyvah Şişmanlıyorum!

eyvah-sismanliyorum Kişi hayatına diyet ve egzersizi sokmuşsa mutlaka kilo verir ancak önce kendisinin kilo vermeye kararlı olması gerekir. Eğer hormonsal bir sorun varsa bu sorun giderilmedikçe kilo vermek asla mümkün değildir.
 
Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz 

Şişmanlık bir hastalık olduğu için mutlaka hekim ve diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalışılmalıdır. Gazete ve dergi diyetlerini kontrolsüz uygulamak, özellikle gelişme çağında olan çocuk ve ergenler için çok tehlikelidir. Diyet yaparken öğün atlanmamalı ve az ve sık (6 öğün) beslenmeye dikkat edilmelidir. Uzun süren açlıklardan sonra yemek yenmesi insülin salgısını fazla arttıracağından daha tehlikeli olmaktadır.

Su İçsem Yarıyor Diyenler!

Metabolizmanın yavaş olduğu bazı hastalıklar söz konusudur, en önemlisi hipotiroididir. Guatrla birlikte olabilir veya guatrsız gözlenebilir. Eğer hipotiroidiye bağlı obezite mevcutsa bu hastalık tedavi edilmeden hasta ne kadar diyet yaparsa yapsın kilo veremez. Unutulmamalıdır ki obezite tedavisinde sadece diyet değil ilaveten fiziki aktivite artımı şarttır. Ebeveynler çocukları doğru besleyerek ve onlara fiziksel faaliyet fırsatları vererek çocuklarının, sağlık sorunlarının üst üste eklendiği bu tehlikeli yolculuğa hiç çıkmamalarını sağlayabilirler.

İnatçı Kilolardan Kurtulmak İçin Nasıl Bir Reçete Uygulamalı?

İnatçı kilodan şikayet edenler genellikle hareket azlığı veya uygun olmayan diyetle beslenen kişilerdir. Günde en az bir saat hızlı hızlı yürüme, hafif koşu, ip atlama, merdiven inip çıkma gibi hafif, orta egzersiz öneriyoruz. Bunun dışında istedikleri sporları da yapabilirler. Öğün atlamamaları gerekir. Az ve sık yani 6 öğün beslenmeliler. Midede devamlı tokluk hissi olmalı ve öğün miktarlarını azaltarak mide hacmini küçültmeliler. Evde salatalık, marul gibi yeşillikler olmalı ve acıktıkça kalori değerleri çok düşük olan bu besinler tüketilmelidir. Televizyon karşısında geçirilen zaman azaltılmalıdır. Bu durum televizyon+yiyecek + cips+kuruyemiş+şekerli =ŞİŞMANLIK

Genişleyen Bel Ölçümüzün Sebebi Büyük Porsiyonlar

Günümüzde yiyecekler nispeten ucuz olduğundan restoranlar daha yüksek fiyat etiketi koymadan daha büyük porsiyonlar da sunabiliyorlar. Bizlerde paramızın karşılığını almamız gerektiğini düşünüyoruz. 1950’lerde gazozlar 24 mil’lik şişelerde iken şimdi 33,50 mil’lik şişe veya bardaklarda sunuluyor. Büyük şişe veya kutulu içecekler sırf şekerden 500 kalori sağlayabilir. Günümüzde pek çok anne ve baba çalışıyor. Bebek ve çocukların yuva ve okulda ,ebeveyn kontrolü olmadan vakit geçirmeleri söz konusu oluyor. Yuva ve okul yemekleri mutlaka kontrol edilmeli ve okul kantinlerinin fast food yönünden takipleri yapılmalı. Okullarda beden eğitimi faaliyet ve dersleri özendirilmeli.

Şişmanlık Bir Hastalıktır…
Eskiden zengin toplumların sorunu olan şişmanlık artık gelişmekte olan toplumlarında sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Yurdumuzda da gerek çocukluk gerekse erişkin döneminde şişmanlık artık toplum sağlığını tehdit eden ve mutlaka önlem alınması gereken bir hastalıktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.