Şişmanlık Erkeklerde Meme Büyütüyor

Şişmanlık Erkeklerde Meme Büyütüyor

Erkeklerde her yaşta görülebilen jinekomasti yapısal veya hormonal nedenlerden kaynaklandığı için diyet veya sporla ortadan kaldırılması maalesef mümkün değildir. Yarattığı görüntü nedeniyle de kişide sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlık yaratır. Kişinin kendi bedeniyle barışık hissetmesini engeller.

Op.Dr. Ali Duman

Estetik, Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Uzmanı

 Jinekomasti erkeklerdeki meme dokusunun çoğu zaman hormonal nedenlerden kaynaklanan, aşırı kiloluluk, çeşitli rahatsızlıklar veya uzun süreli ilaç kullanımının yan etkileri sonucu büyümesiyle ortaya çıkan yağ birikimidir. Bu durum özellikle genç bireylerin sosyal aktivitelerini, giyim kuşamlarını kısıtlamaya başlayabilir ve genel yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sosyal bir probleme dönüşebilir (bol kıyafetler giymek, dik durmamak, denize girmekten kaçınmak vb.).

Basit şişmanlık jinekomastinin en önemli sebebidir. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmış yaşam biçiminde gençlerin az hareket etmesi de maalesef bu türde problemlerin başlıca sebeplerindendir. Jinekomasti her yaşta görülebilir. Ergenlik çağında ortaya çıkan jinekomasti çoğunlukla birkaç yıl içinde kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle bu yaş grubunda cerrahi bir müdahale için 17 yaşın dolması beklenir. Jinekomasti ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Yapısal veya hormonal nedenlerden kaynaklandığı için, diyet veya sporla ortadan kaldırılması maalesef mümkün değildir. Oluşum sebebine göre tedavi şekline karar verilir. Hormonal nedenlerden kaynaklanıyorsa, hormon tedavisi uygulanabilir.

Erkeklerde meme büyümesi-Jinekomasti’nin 4  sınıfta derecelendirmesi vardır.

Normal şartlarda birinci ve ikinci dereceye liposuction uygulanırken, üçüncü ve dördüncü derecelerde genelde açık cerrahi ameliyat uygulanıyor. Ancak liposuction ile yapılan işlemlerde ağrı, şişme ve morarma olması nedeniyle  normal yaşama dönüş süresi tatmin edici değil. Bu yüzden klinik olarak FDA onaylı lazer lipoliz yöntemini kullanarak bu işlemleri çok daha etkili ve kolay çözülür hale getirdik.

Operasyon sonrasında kişi aynı gün içinde veya en geç ertesi gün iş ve sosyal hayatına rahatlıkla dönebilir. Operasyon ile meme bölgesinde birikmiş yağ dokusu  ve meme dokusu fazlalığı giderilerek hem düz ve estetik bir görünüm, hem de fiziksel rahatlık sağlanır. Çünkü jinekomastisi olan bireyler, bu bölgede meydana gelen ağrıdan şikayetçidirler ve operasyonla birlikte hem ağrılarından hem de özgüveni düşüren görünümden kurtulmuş olurlar. İşlem sonucunda ortaya çıkan görünüm kalıcıdır.

YORUMLAR
  1. Fatih dedi ki:

    Aslında kilo almak her yönden zararlı olduğu burada da göz önünde.