Gıda Bağımlılığına Dikkat!

Gıda Bağımlılığına Dikkat!


Hayvanlar ve insanlar üzerine yapılan bazı deneylerde uyuşturucu maddelerin etkisiyle tetiklenen bağımlılığın özellikle çok lezzetli gıdalar ile de tetiklendiğini biliyor muydunuz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu

Obezite giderek yaygınlaştı ve kanserden sonra en sık görülen hastalık durumuna geldi. Özellikle içerisinde şeker, yağ ve tuz bulunan lezzetli gıdalar bağımlılık ilaçları gibi beyin kimyasallarını tetikleyerek dopamin üretimini artırır. Belirli gıdalar yenildiğinde beyinde artan dopamin seviyesi nedeniyle aslında ödül vermiş gibi görünebilir. Bu gıdaları tekrar tüketmek isteyebilir. Bu duygu aç değilken bile yeme ihtiyacının ortaya çıkmasına ve doyma kavramının ortadan kalkmasına neden olabilir. Gıda bağımlılığı oluşan kişilerde gıda toleransı gelişebilir ve kişi şeker, yağ ve tuz içeriği yüksek olmayan gıdaları yediğinde tatmin olmaz ve daha fazla yemeye başlar. Yapılan son araştırmalar da gıda bağımlılığının obezitenin oluşumunda önemli bir rolü olduğunu ortaya koymuştur. Normal kiloya sahip kişilerde gıda bağımlılığı ile mücadele etmek daha kolaydır. Çünkü böyle kişilerin vücutları sadece genetik olarak iyi olanı almak ve ekstra kaloriyi işlemek için fiziksel aktiviteyi artırmak üzerine kurulmuştur. Gıda bağımlısı olan insanlar ise kilo alma veya vücutlarına zarar vermelerine rağmen yemeye devam eder. Örneğin; çikolata, pizza, hazır çiğ köfte, cips, turşu,  gibi yiyeceklere bağımlılık yaşayan, sıklıkla aynı şeyleri yiyen biri olunaabilir. Stresli dönemlerde bir çeşit yiyeceği takıntılı şekilde çok fazla tüketilebilir. Ancak endişe azaldığında baş edilmesi gereken kilolar da artık söz konusudur. Bu nedenle psikiyatri kliniklerinden de yardım alınabilir.

Gıda bağımlısı mısınız?

 • Belirli yiyecekleri yemeye başlandığında planlanandan daha fazla yenildiği fark edildiğinde,
 • Acıktığında bile sadece belirli yiyecekleri yeme tutumu gösterildiğinde,
 • Yedikten sonra kötü hissedilmesine rağmen bundan vazgeçilmiyorsa ve suçluluk arttıkça daha çok yeniliyorsa,
 • Yenilen sevilen türde değilse yeterli yenilmediği konusunda bir endişe taşınıyorsa ve bu giderek artıyorsa,
 • Yemek yenilen gıdalar o an mevcut değilse, alternatif yemek yerine hemen tedarik etme yoluna gidiliyorsa gıda bağımlısı olmak mümkün.

Bu bağımlılıktan kurtulmak için; 

 • Belirli yiyecekleri sık sık yemek yerine bir defada büyük miktarlarda yiyin.
 • Tuz, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçının.
 • Tek başınıza yemek yemeyin. Aileniz ve sevdiklerinizle alternatifiniz olmayan bir sofraya oturmayı deneyin.
 • Yemeğinizi özellikle televizyon karşısında yemeyin ve fiziksel aktiviteye daha çok zaman ayırın.
 • Bulunduğunuz ortamdaki yemekleri yemeye çalışın, kendinize alternatif yaratmaktan kaçının.
 • Bütün bu uyarıları dikkat etmenize rağmen durduramadığınız bir yeme alışkanlığınız ve kilo alımınız söz konusuysa mutlaka bir uzmana danışın.
 • Çikolata veya tatlı bağımlılıklarının yerine, hurma, kuru üzüm gibi kuru meyveler eklemeye çalışabilirsiniz.
 • Cips veya tuzlu bağımlılıklar yerine, evde mısır patlatmayı, leblebi tüketmeyi deneyebilirsiniz.
 • Bir besini çok fazla tüketmek yerine, sağlıklı olan diğer besinlerle birlikte karma şekilde tüketmeye çalışabilirsiniz. Böylece artık bağımlısı olduğunuz besini hem tüketmeye devam edecek, hem de sağlıklı besleneceksiniz.
 • Dikkat edin; bağımlısı olduğunuz besin, çok fazla katkı maddesi içeren bir hazır yiyecek olabilir. Bunları daha az tüketmeye çalışın.
YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.