Gıda Zehirlenmesi Tatile Gelmesin

Gıda Zehirlenmesi Tatile Gelmesin

Bütün bir yıl heyecanla beklediğiniz tatil zamanlarının gıda zehirlenmesi ile adeta bir kabusa dönüşmemesi için bazı konulara dikkat etmeniz gerekir.

Ecz. Ayşegül Kılıçel

Gıda zehirlenmesi özellikle yaz aylarında daha sık görülür. Gıda zehirlenmesinin genel belirtileri olarak ishal ve kusma, sıvı kaybına bağlı olarak bitkinlik, baş dönmesi ve kilo kaybı gözlenebilir.

Heyecanla beklenen yaz tatili günlerinin çeşitli rahatsızlıklarla kötü geçebilecek olması ihtimali en büyük endişelerden biridir kuşkusuz. Bu dönemde karşımıza çıkabilecek rahatsızlıklardan biri de gıda zehirlenmeleri. Gıda zehirlenmeleri, özellikle yaz aylarında meydana gelen, genellikle orta ve hafif düzeyli geçmekle birlikte, tedavi edilmezse ölümcül olabilen rahatsızlıklardandır. Temel nedeni ise bakteriler, virüsler, parazitler veya toksinler ile kontamine olmuş su ve gıdaların tüketilmesidir.

Gıda zehirlenmesinde genel belirtiler ishal ve kusmadır. Sıvı kaybına bağlı olarak bitkinlik, baş dönmesi ve kilo kaybı da gözlenebilir.

Gıda zehirlenmesi şu nedenlerle meydana gelebilir:

Düzgün yıkanmamış yiyecekler

Hijyenik şartlar altında hazırlanmayan gıdalar

Son kullanma tarihi geçmiş süt ve süt ürünleri ile mayonez içeren gıdalar Buzdolabında saklanması gerekirken oda sıcaklığında saklanmış gıdalar

Çiğ deniz mamulleri

Kontamine olmuş su ve diğer içecekler

Aşağıdaki semptomların görülmesi halinde gıda zehirlenmesinden şüphelenilebilir:

Kramp tarzında karın ağrısı

İshal Ateş

Baş ağrısı

Mide bulantısı ve kusma

Bitkinlik

Her hastalıkta olduğu gibi gıda zehirlenmelerinde de bireysel tercihlerle ilaç kullanılmaması gerekir. Gıda zehirlenmesi sonucunda meydana gelen kusma ve ishali engelleyecek ilaçların kullanılmaması ve diğer uygulamaların yapılmaması gerekir. Bunun yerine vücudun kaybettiği sıvı ve mineralleri yerine koymak daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki durumlardan biri mevcut ise mutlaka doktora başvurulması gerekir:

Dışkıda kan

Siyah dışkılama

Gaz çıkarıldığı halde geçmeyen karın ağrısı

37.5’den daha yüksek ateş

Seyahat sonrası gelişen ishal durumlarında

mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.