Gizli Kalp Ani Ölüm Nedeni

Gizli Kalp Ani Ölüm Nedeni

Normalde kalp kasını besleyen koroner damarlarda kan akımının azalmasına yol açan darlık söz konusu olduğunda çoğunlukla kişilerde “efor” sırasında; göğüs ağrısı, göğüste yanma, baskı veya sıkışma hissi, mide ile sol kol ağrısı ortaya çıkıyor ya da bu şikayetler artıyor.

Dr. Murat Şener

Kardiyoloji Uzmanı

Kalp hastalarının yüzde 10-20’si ‘gizli kalp hastalığı’ riski ile karşı karşıya. Bazı belirtilerin oluşması hastalar için bir ‘şans’ aslında. Çünkü bu durumda hasta kalp krizi geçirdiğini anlar ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurduğu için hayatı kurtulabilir.

Gizli kalp hastalığında kalp kasını besleyen damarda tıkanıklık olmasına rağmen bu belirtiler ortaya çıkmaz. Bunun sonucunda da kalp krizindeki hasarın büyüklüğüne bağlı olarak kalp yetersizliği veya ani ölüm gelişebilir. Son yıllarda hastalıklarla ilgili bilinçlenme sayesinde chek-up yaptıran bireylerin sayısının artması, gizli kalp hastalığı tanısının daha fazla konmasını sağlar. Böylece birçok hastanın yaşamı kurtulur.

Ailede Kalp Hastalığı Varsa, Dikkat!

Gizli kalp hastalığında hiçbir belirti olmaz. Ancak nadiren de olsa efor sırasında çabuk yorulma ve halsizlik gibi kalp hastalığını düşündürmeyen belirtiler gelişebilir. Her iki nedenden dolayı gizli kalp hastalığı rutin kontroller sırasında veya tesadüf eseri ortaya çıkar. Gizli Kalp hastalığına bağlı ani ölümlerin önüne geçebilmenin tek yolu ise kardiyak check-up yaptırmaktır. Erken yaşlarda yapılan chek-up’lar sayesinde gizli kalp hastalığına bağlı ani ölümlerin önüne daha fazla geçilmeye başlandı. Ailesinde kalp hastalığı olanların 20 yaşından itibaren kardiyak check-up yaptırmaları, gizli kalp hastalığı teşhisini daha erken konulmasını sağlar. Böylece gizli kalp hastalığı yüzünden oluşan ölümlerin sayısı da azalır.

Özellikle Diyabetli Hastaları Tehdit Ediyor

Gizli kalp hastalığı en sık diyabet hastalarında ortaya çıkar. Bunun nedeni ise diyabet hastalarında sinir uçlarında tahribata bağlı his kaybı olmasıdır. Damar tıkanıklığı sonucu oluşan ağrı hastalar tarafından hissedilmez. Bu yüzden diyabet hastalarının yılda bir kez kalple ilgili kontrolden geçmeleri yaşamsal önem taşır. Ailesinde sebebi bilinmeyen ani ölüm yaşanan kişilerde de gizli kalp hastalığına yakalanma riski yüksek olur.

Erken Tanı Yaşam Kurtarıyor!

Gizli kalp hastalarının hayatları erken teşhis sayesinde kurtulabilir. Hastalık ilk olarak elektrokardiyografi, daha sonra ekokardiyografi, ritim holteri ve efor testi, en sonunda da kalp anjiyosu ile teşhis edilir. Tedavisinde hemen her kalp hastalıklarında olduğu gibi balon ve stent işlemi, by-pass veya ilaç tedavisine başvurulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.