Göz Enfeksiyonu Salgınına Dikkat!

08.11.2018
551
Göz Enfeksiyonu Salgınına Dikkat!

Göz ve solunum sistemini etkileyen ‘adenoviral göz enfeksiyonu’ mevsim geçişlerinde çok sık görülür. Gözlerde sulanma, yanma, batma gibi belirtiler ile başlayarak hızla tüm vücutta etkisini gösterir.  Hafife alınmamalı, vakit kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır.

Op. Dr. Burcu Usta Uslu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz enfeksiyonun kolaylıkla bir başkasına bulaşabilir. Bir birey enfekte olduğu zaman çevresindeki tüm aile fertleri, yakın temasta yaşadığı ve çalıştığı kişilerin büyük çoğunluğu enfekte olur. Her olgu aynı şiddette veya aynı bulgular ile seyretmez.

Hastalık göz dışında tüm vücutta seyredebilir

Konjonktivit adı verilen kızarıklık süreci gözlerde başladığında tüm vücuda yayılarak yüksek ateş, boğaz ağrısı ve karın sancısı gibi belirtileri ortaya çıkartır. Genel kırgınlık hali gibi belirtiler de göz enfeksiyonuna bağlı seyir ederek vücutta ciddi hastalıklar oluşturabilir.

Toplu yaşam alanları hastalığı yayıyor

Toplu yaşam alanlarındaki yakın temas bu hastalığın yayılmasına zemin hazırlar. Bu enfeksiyon gün içerisinde zaman geçirilen okullar, toplu taşıma araçları, klinikler, hastaneler ve ofislerde damlacık yolu ile karşı tarafa bulaşabilir. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi sık el yıkama, ortamı havalandırma, hasta birey ile teması kesme, hasta bireylerin işe ve okula gönderilmemesi bu dönemde büyük önem taşır.

Tedavi enfeksiyonun şiddetine göre belirlenebilir

Adenoviral göz enfeksiyonu tedavisi bulgulara ve şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Göz hekimleri muayenede topikal damla veya pomadlar vererek çeşitli önlemler eşliğinde tedaviyi planlar. Bulgular şiddetli seyreder ve korneada tutulum varsa korneada leke kalıp görmeyi azaltan sekel kalabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.