Gözde Kızarıklık, Sulanma Şikayetlerini Önemseyin…

07.01.2021
2.326
Gözde Kızarıklık, Sulanma Şikayetlerini Önemseyin…

Göz kapakları içeri doğru dönen hastalarda genellikle gözde kızarıklık, batma, yanma ve sulanma gibi şikayetler görülür. Kirpikler uzun süre korneaya değmeye devam ederse gözde delinmeye yol açabilir. Bu yüzden cerrahi tedavi mümkün olduğunca erken yapılmalıdır.

Doç. Dr. Barış Yeniad

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi

Göz kapaklarının ve kirpiklerin içeri doğru dönmesi “entropium” olarak adlandırılmaktadır. Kirpiklerin içeri doğru dönerek saydam tabaka olan korneaya değmesi ile son derece ciddi sonuçlar doğurmakta tedavi edilmeyen durumlarda ciddi görme kayıpları görülebilmektedir.

Göz kapağının içeri dönmesi sıklıkla yaşlanmaya bağlı olarak kapak bütünlüğü ve bunu oluşturan yapıların bozulması ile oluşur. Bunun dışında kimyasal yaralanma, travma veya konjonktiva hastalıklarına bağlı olarak da meydana gelebilir. Nadiren doğuştan ufak bebeklerde de bu durum görülebilmektedir.

Entropiuma (göz kapaklarının ve kirpiklerin içeri doğru dönmesi) çok benzeyen ve “epiblefaron” adı verilen kapağın değil sadece kirpiklerin içeri doğru döndüğü durum mutlaka ayırt edilmelidir. Epiblefaron çoğunlukla kendiliğinden düzelmekte konjenital entropium ise mutlaka acil tedavi gerektirmektedir.

-Cerrahi tedavi nasıl yapılmaktadır?

Alt göz kapağının içeri doğru dönmesi kısa süren operasyonlar ile kalıcı düzelme sağlanan bir problemdir. Göz kapağının içeri dönmesi lokal anestezi altında 20-25 dakika süren bir işlem ile tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur, evine gidebilir. Hastalar günlük işlerinin rahatlıkla yapabilir. Ameliyattan sonra yara yerine antibiyotikli merhemlerin sürülmesi yeterlidir.  Kapaktaki dikişler ameliyattan bir hafta sonra alınır. Yapılan ameliyat sonrasında hastalarda fark edilir hiçbir iz kalmamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.