Gülümsemeniz Güzelleşiyor

Gülümsemeniz Güzelleşiyor

Kim gülümsediğinde ya da konuşurken bembeyaz ve inci gibi dişleri olsun istemez ki? Bazıları bu konuda doğuştan şanslı olsa da bazıları onlar kadar şanslı değil. Fakat kişiye özel gülüş tasarımı sayesinde güzel ve doğal bir gülüşe kavuşmak mümkün.

Dr. Eda Özdere

Diş Protez Uzmanı

Dişlerimizin durumu sadece diş sağlığımızı değil, estetik görünüşümüzü de etkiliyor. Sararmış, ayrık, kırık veya çürük dişler, şişik ya da kırmızı diş etleri, hem konuşmamızı hem de gülüşümüzü bozuyor, davranışlarımızı kısıtlıyor. Bu yüzden çürüksüz, yüzle orantılı, beyaz dişlere sahip olmak hepimizin ortak arzusu. Kişiye özel gülüş tasarım birçok aşamadan oluşabilir. İhtiyaca göre tel tedavisinden diş beyazlatmaya, diş eti seviyelerinin düzenlenmesinden porselen lamina ve kaplamalara kadar gereken her türlü diş tedavisi bir arada kullanılarak, ‘güzel bir gülüş’ elde edilebilir.

Yüz hatlarına bakılır

Kişiye yakışan estetik gülüş ifadesi belirlenirken, cinsiyet, yaş, yüz hatları, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve diş eti görünürlüğü ile diş-dudak ilişkisi gibi pek çok etken göz önünde bulundurulur. Bunun için kişilerden alınan yüksek çözünürlükteki fotoğraflardan yardım alınarak, diş konumları ve boyutlarının yüze olan uyumları incelenir. Yapılan hesaplamalar ile elde edilen yüze uygun genişlik ve uzunluktaki dişlerin alçı modeller üzerine işlenir. Böylelikle kişilerin, kendisine özel diş tasarımını model üzerinde görme şansı bulabilir. Ayrıca kişiye daha işleme başlamadan önce bilgisayarda sanal olarak alınan fotoğraflar ve hesaplamalar yardımıyla da sonucu görme olanağı sunulur. Eğer hasta bitmiş halini ağızda görmek isterse, ölçü maddeleri yardımıyla bu alçı model üzerinden bir silikon ölçü hazırlanır ve bu silikon ölçünün içerisine geçici kaplama materyalleri uygulanarak, porselenlerin kabaca son şekli ağıza da taşınabilir.

Tedavinin süresi değişiyor

Gülüş estetiği; diş beyazlatma, tel tedavisi, diş eti tedavisi, yaprak porselenler ve tam porselen kaplamalardan gerekli görülenlerinin bir arada kullanılması ile elde edilir. Bu yöntemde hekimlik ve sanatın bir arada kullanılır. Bu tip güncel diş hekimliği uygulamaları yardımıyla oldukça kısa süre zarfında kusursuz ve doğal bir gülümsemeye sahip olmanın mümkün. Kişiye özel gülüş tasarım planlanan tedavi prosedürlerine göre değişir.

Gelişen teknoloji ve bilgisayar destekli sistemler sayesinde birkaç dişte porselen lamina gibi düzeltmeleri, aynı gün ya da birkaç gün içerisinde yapılabilir. Fakat dişeti seviyelerinin düzenlenmesi gereken durumlarda iyileşme beklendiği için ve ileri çapraşıklık durumunda dişlerin aynı seviyeye gelmesi beklendiği için bu süre uzuyor.

Yaş sınırlaması yok

Dişteki porselen restorasyonlar için hastaların büyüme ve gelişmelerini tamamlamış olmaları yeterli. Daha genç yaşlarda ise, dişlerde çapraşıklık olması durumunda, dişlerin yerleri tel tedavisi ile düzeltildikten sonra gülüşün porselenler yardımıyla tasarlanması için büyüme ve gelişimin tamamlanmasını beklemek gerekiyor. Diş kayıplarının olduğu durumlarda ise, öncelikle implantlar yardımıyla kayıp yerine konduktan sonra gülüş tasarımı yapılabiliyor ya da eksikliğin olduğu bölgelerde köprü tarzında restorasyonlar planlanarak gülüş ona göre tasarlanıyor.

Doğallık esas

Adı üstünde kişiye özel gülüş tasarımının doğal olması çok önemli. Bunun için yapılacak porselenlerin doğal diş anatomisine en yakın tarzda olmasıyla birlikte, dişlerdeki renk geçişlerinin porselene işlenmesi de doğal görünüm elde etmede başarı sağlar. Renk seçimi sırasında hastaların cilt ve göz rengi de göz önünde bulundurulmalıdır. Ten rengi daha açık olan hastalarda açık tonlarda porselen rengi seçilirken, daha esmer ten rengine sahip hastalarda açık tonlardan kaçınılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.