Hamilelik Döneminde Ağız Sağlığı

Hamilelik Döneminde Ağız Sağlığı

Hamilelikte salgılanan hormonlar nedeniyle ağız sağlığı önem kazanır. Ağız içi bakterilerin artmasına neden olur. Bu bakteriler diş eti hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar. Hormonların yanı sıra hamileliğin önemli bir sorunu olan mide bulantıları da dişlere dolaylı olarak zarar veriyor.

Dr. Ezgi Malalı Çilingir
Diş Hekimi ve Peridontoloji Uzmanı

Hamilelikte midesi bulanan anne adayının ağız sağlığı tehlikeye girer ve diş fırçalama alışkanlığı azalır. Bu duruma bir de kusma eklenince ağızdaki asit oluşumu daha da artar. Dolayısıyla diş-diş etleri tehlike sinyalleri vermeye başlar.

Müdahale Edilmeyen Sorunlar Erken Doğuma Neden Olabiliyor
Bazı hamilelerin diş ve diş etlerindeki sorunlar o kadar ciddi boyutlara gelebiliyor ki hastaların yemek yemeleri ya da konuşmalarıyla ilgili kısıtlamalar ortaya çıkabiliyor. İşte bu noktada hasta hamile de olsa fayda zarar dengesi göz önünde bulundurularak müdahale etmek gerekebiliyor. Çünkü hamilelikte bazı diş eti sorunlarına kayıtsız kalınması çok daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Öyle ki diş eti sorunlarına müdahale edilmediği takdirde erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı riski artabiliyor.

Sağlıklı Bir Bebek İçin Annenin Ağız Sağlığı Önemli
3.- 6. aylar arasında hamile kadınların ağızlarındaki sorunlara rahatlıkla müdahale edilebilir. Bu dönemde yapılan tedavinin bebeğe bir zararı bulunmuyor. Ancak bazen ağızdaki sorun çok ciddiyse hamileliğin herhangi bir döneminde, kadın doğum hekimiyle koordineli olarak tedavi gerçekleştirilebiliyor. Hamileliğin ilk ve son üç ayında genelde cerrahi yöntemler tercih edilmemeye çalışılıyor. Bu dönemlerde daha basit işlemlere başvurulsa da hastalık ileri safhadaysa cerrahi müdahale bile yapılabiliyor. Gerekli önlemler alındığı takdirde hamilelik sırasında röntgen çekilebiliyor ve dişler uyuşturulabiliyor. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için diş sağlığı büyük önem taşıyor.

Hamilelikte Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Özel Öneriler
– Çocuk sahibi olmayı düşündüğünüzde mutlaka bir diş hekimine görünün. Gerekli kontrolleri ve tedavileri yaptırın.
– Mide bulantınız olsa da her öğünden sonra ağzınızı çalkalayın ve en az 2 kere dişlerinizi fırçalayın.
Mide bulantısı ve kusmaların hemen ardından değil, yaklaşık yarım saat sonra dişinizi fırçalayın.
– Şekerli yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Yerseniz de hemen sonrasında ağzınızı çalkalayın.
– Fosfor ve kalsiyumdan zengin yiyeceklerin yanı sıra, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta tüketin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.