Hamilelikte Göz Sağlığını Önemseyin

25.08.2015
1.816
Hamilelikte Göz Sağlığını Önemseyin

Hamilelikte vücutta büyük hormonal değişimler meydana gelir. Göz sağlığı da bu değişimlerin başında gelir ancak yeterince dikkat edilmez. Hamilelik sürecinde özellikle var olan hastalıkların ilerlemesinin yanında altta yatan hastalıklara bağlı olarak da birçok yeni komplikasyonlar gelişebilir. 

Doç. Dr. Zerrin Kapıcıoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Yeni bir hayatın ve düzenin müjdeleyicisi olan hamilelik, kadın vücudunda birçok değişikliği de beraberinde getirir. Uzmanlar bu süreçte gözle görülen ve takip edilen değişimlerin yanında göz ardında kalan ve sağlığı tehdit eden değişimlere karşı uyarır. Özellikle hamilelikte göz sağlığının görmezden gelir ve ihmal edilir.

Ailenin minik üyesinin heyecanla ve sabırsızlıkla beklendiği hamilelik sürecinde yakından takip edilen anne-bebek sağlığının yanında uzmanlar anne adaylarının göz sağlığının da göz ardı edilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için salınan büyüme hormonları annenin hastalık geçmişine göre bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişimlerden göz sağlığı da payını alır. Rutin göz kontrolleri gebelik sürecinde de göz sağlığı açısından büyük önem taşır ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Glokomlu anne adayları ilk üç aya dikkat etmeli

Kadınlarda hamilelik sürecinde genellikle göz tansiyonunun düşmesine karşın; glokom hastası hamilelerde göz tansiyonu yükselebilir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında glokom hastası anne adaylarını ilaç kullanımı konusunda dikkat etmesi gerekir. Hamilelikte glokom ilaçlarının güvenliğiyle ilgili kanıtlar sadece olgu sunumlarına ve hayvan deneylerine dayanır. Bu nedenle konuyla ilgili kesin araştırma sonuçları bulunmuyor. Ancak içinde düşüğe yol açabilen madde (prostaglandin) bulunan bazı göz tansiyonu damlalarının kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bebeğin organlarının geliştiği hamileliğin ilk üç ayı özellikle riskli bir dönemdir. Bu süreçte anne adayları glokom ilaçlarının kullanımından kaçınmalı, hatta yeni doğan bebekte komplikasyonları engellemek adına doğum öncesi bu ilaçların kesilmesi uzman göz doktorları tarafından değerlendirilmelidir.

Diyabet ve hipertansiyon öyküsü olan anne adaylarında sistemik muayenenin yanında göz dibi muayenesinin önemlidir. Hamilelik sürecinde retinada kanama ve kılcal damar bozukluklarına neden olan retinopati başlayabilir. Hamilelik daha önceden var olan retinopatinin de ilerlemesine sebep olabilir. Bu nedenle şeker hastası olan hamilelerde göz diplerinin ve kan şekerlerinin çok yakın takibi gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.