Hamilelikte Hangi Sporlar Tercih Edilmeli?

08.09.2013
42
Hamilelikte Hangi Sporlar Tercih Edilmeli?

Relaxed pregnant womanAnne adaylarının iş ortamında yaşadığı yoğun stres ile annenin kas ve iskelet sistemindeki değişiklikler hem anneleri hem de bebeği etkiliyor. Hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak iyi geçmesini sağlayan özel egzersiz programları, bu dönemin çok daha rahat geçmesini sağlıyor.

Burcu Levent

Spor Uzmanı

Hamilelik dönemi kadınların kas ve iskelet sisteminde değişikliklerin olduğu bir dönem olduğundan, bel ve sırt ağrılarının oluşması kaçınılmaz hale geliyor. Güçlü kas sistemi için yapılacak en doğru ve güvenilir yöntem ise, hem bedeni hem de ruhu besleyen pilates ve yoga egzersizleri oluyor.

Hamilelikte Pilates Egzersizleri

Hamilelikte pilatese 12. ve 16. haftada başlamak doğru bir seçimdir.  Pilates egzersizlerini haftada 2 kez yapmak, doğuma olumlu katkı sağlar. Doğum zamanına kadar anne adayının egzersizlere devam etmesi, anne ve bebek için bir sorun teşkil etmez hatta aksine daha rahat bir doğum sunar. Erken doğum riski taşıyanlar ve tansiyon gibi problemleri olanların mutlaka doktor kontrolünde egzersizlere katılmasını tavsiye edilir.


Yoga, Annenin Kas Gücünü Geliştiriyor, Sağlıklı Bir Omurga Vaadediyor

Hamileliğin ilk üç ayında eğer anne adayının öncesinde egzersiz geçmişi yok ise yeni bir egzersiz programına katılmasını tavsiye etmiyoruz. Hamileliğin 3 ay sonrasında anne adayları tarafından başlanan ve düzenli olarak yapılan yoga, kas gücünü geliştiriyor ve sağlıklı bir omurga kazanmalarını sağlıyor. Bizler, hamile yogası egzersizleriyle bedensel farkındalığı artırıyoruz ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için anne adaylarını hazırlıyoruz.


Hamileliğin Hangi Dönemlerinde Nasıl Spor Yapılmalı?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek egzersizlerin yapılması öneriliyor. Egzersizlere ek olarak yapılabilecek pilates ve yoga egzersizleri, bulantı ve baş dönmesi gibi durumları en aza indiriyor. 3-6 aylık dönemlerde ise bisiklete binmek, yürüyüş yapmak ve hafif tempolu grup egzersizlerine katılmak uygun. Yan oturma pozisyonundaki hareketler de anne ve bebek için güvenilir pozisyonlar oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.