Kozmetik Jinekoloji Müfredat İçin Bakanlıkta

Kozmetik Jinekoloji Müfredat İçin Bakanlıkta

Dünyada ve ülkemizde hızla gelişen, ürojinekolojinin alt dalı ‘Kozmetik Jinekoloji’ ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması için TJOD, Sağlık Bakanlığı’na başvurdu. Derneğin ikinci başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, “Kozmetik Jinekoloji, jinekolojinin müfredatı içinde yer alınmalıdır. Sağlık Bakanlığı’na gerekli işlemlerin yapılması için talebimizi ilettik” dedi.

Kadın-doğum uzmanlığı alanında uzun yıllardır uygulanan ‘Kozmetik Jinekoloji’nin alt dal olarak müfredata alınması için TJOD Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Derneğin ikinci başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, bu alanın jinekoloji bilim dalının içinde olması gerektiğini belirterek, “Merdiven altı uygulamaların önüne geçmek, oluşabilecek kötü sonuçları önlemek için Sağlık Bakanlığı ile görüşmelere başladık” dedi.

Kozmetik Jinekoloji Müfredat İçin Bakanlıkta

TJOD İkinci Başkanı ve Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, jinekolojide lazer kullanımının kozmetik işlemlerle devreye girdiğini söyleyerek, “Genital organdaki sarkmalar, idrar kaçırma gibi sendromlarda kullanılıyor. Dernek olarak Sağlık Bakanlığı’na gerekli girişimlerde bulunduk. Kozmetik jinekolojinin, jinekolojinin müfredatı içinde yer almasını eğitimin parçası haline getirilmesini istedik. Dünyada, Türkiye’de, Avrupa’da yeni bir tıp alanı oluşmaktadır. Bu alanda çok sayıda çalışan meslektaşımız var. Avrupa akreditasyonunda olduğu gibi kendi ülkemizde de gelişen sağlık sistemi içinde yer alması zorunluluk haline gelmiştir” şeklinde bilgi verdi.

Sağlık Turizminde açısından da önemli

Jinekoloji biliminin ışığında kozmetik işlemlerin yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İtil “Genital bölgedeki fonksiyonel bozukluklar jinekolojinin alanıdır. Sağlık turizmi açısından da önemlidir. Güzellik merkezi adı altındaki merdiven altı yerlerde yapılması dönüşü olmayan hatalara neden olur. Hangi işlemin nasıl yapılacağına jinekolog karar vermelidir” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.