Hastalıklara Karşı Bitki Çayı

Hastalıklara Karşı Bitki Çayı

Uzmanlar, iklim değişikliğinin hava koşullarındaki hızlı değişimleri etkilemesi sonucu bu kışın son 50 yılın en şiddetli soğuklarını yaşanacağı yönünde uyarıyor.

Diyetisyen Sanem Apa

Hava değişimlerinden en çok etkilenen yer vücudumuzdur. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı hazırlıklı olmak gerekir. Zencefil, ıhlamur, ada çayı ve kuşburnu bitki çaylarının bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bitki çaylarının beklenen ve istenilen yararı sağlayabilmesi için bilinçli olarak hazırlanması ve tüketilmesi gerekir. Uygun olmayan şekilde hazırlanan ya da nereden toplandığı bilinmeyen açıkta satılan bitkiler yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle güvenilir kaynaklardan elde edilen bitkilerin doğru miktarlarda karıştırılması çok önemlidir. Hava değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için şimdiden günde 2-3 poşet bitki çayı içilmelidir.

Zencefil çayı vücudun direncini artırır   

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu‘nun “genel olarak güvenilir” grubunda yer alan zencefil, sayısız faydaları nedeniyle birçok ülkede değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Zencefil üzerinde her yıl çok sayıda araştırma  yayınlandı. Yıllarca soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili kabul edilen zencefil çayı vücut direncini artırır.

Baharatlar hastalıklardan korur

Mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde bağışıklık sistemini desteklemek için çeşitli baharatlarla zenginleştirilmiş bitki çaylarından destek alınmalı. Tarçın, karanfil, zencefil, kakule ve karabiber gibi baharatlar, antimikrobiyal etkisi ve canlandırıcı desteği ile zinde kalmaya yardımcı olur.

Bu bitkiler her derde deva

  • Tarçın kabuğu, biberiye yaprağı, zencefil, kekik,  karanfil tomurcuğu; içerisindeki uçucu bileşenlerin bakterilerin gelişimini önleyici etkisi bulunur.
  • Yenibahar, kişniş, kakule, anason, frenk kimyonu, mayıs papatyası, zencefil, zerdeçöp; safra ve mide asidini artırarak sindirimi kolaylaştırır.
  • Karahindiba, biberiye, enginar yaprağı, zencefil ve zerdeçöp; safra oluşumu ve salgılanmasının artırıyor, hasar gören karaciğer hücrelerini yenileyerek kuvvetlendirir.
  • Turunç kabuğu ve biberiye; metabolizmayı hızlandırır, yağların yakılmasına yardımcı olur.
  • Tarçın kabuğu ve kekik; kan şekeri seviyesini düzenler.
  • Zencefil, zerdeçöp ve mayıs papatyası; vücuttaki iltihabı atmaya yardımcı olur.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.