Çocuk ve Hayal Dünyası

Çocuk ve Hayal Dünyası

Çocuğun sağlıklı zihinsel gelişiminde hayal kurmanın önemi büyüktür. Yeni konuşmaya başlayan çocuk, geniş hayal dünyasında sürekli hikayeler üretir.

Derya Akgün
Anaokulu Öğretmeni

Aslında bu dönemde söylediği yalanlar onun zeka seviyesini gösterir. Burada en önemli görev çocuğa hayal dünyasını doğru kullanmayı öğretmesi gereken anne – babaya düşer; çünkü hayaller kontrol altına alınmadığında çocuğun iç dünyasına zarar verebilir.

Hepimiz düşlerimizle, anlatılan masalları yaşayarak büyüdük… Sürekli hikayeler üreten – özellikle 3-4 yaş grubundaki çocukların bu tür davranışlarda bulunması normal karşılanmalı ve olumsuz tepkilerde bulunulmamalıdır. Hayal dünyası geniş olan çocuklar zekidir ve oldukça farklı hikayeler anlatarak gerçek ile yaşam arasında bağ kurmaya çalışırlar. Bu da çocuğun gelişim sürecinde önemli rol oynar.

Ailedeki tek çocuk başka kardeş isteğini doğrudan değil de bu yönde kurduğu hayallerle ifade eder. Düşlediği ideal kardeşle birlikte olma isteği duyduğunda hayali kardeşe başvurur. Hayalleri çocuğa yapamadıklarını yapma, söyleyemedikleri söyleme fırsatı verir. İstediği bir oyuncağı alınmış gibi arkadaşlarına yansıtmak, yapmakta zorlandığı fiziksel hareketleri daha önce yapmış gibi davranmak çocuğun sıklıkla başvurduğu yöntemlerdir. Tehlikeli olan süreç, hayalin içine dalıp gerçek hayattan uzaklaşmaya başladığı andır. Çünkü bu, çocuğun iç dünyasına zarar verebilir. Bu noktada aile dikkatli davranarak çocuğunu izlemeli onun hayallerine takılmasını engellemelidir.

Unutulmaması gereken nokta çocuğun hayal kurarken zihnini çalıştırdığıdır. En fazla hayal kurmaya yönlendiren materyaller oyuncak, kitap olması gerekirken maalesef günümüz çocukları seyretmeyi tercih eder hale geldi. Hatta çocuğun hayalini pekiştiren oyuncağın alternatifi ne yazık ki bilgisayar oldu. Bilgisayar oyunlarını oynayan çocuk ona giydirilen rolden öteye gidemiyor. Sesini çıkarmayan, rolünü ezberlemiş, körelmiş bir insan topluluğunun bireyi haline geliyor. Güdülenmiş bir toplum yaratıyoruz; bu da popüler kültürün bir parçası… Hayallerine sahip çıkan, onları gerçekleştirmeye çalışan bireyler yetiştirmek için özellikle ebeveynlerin bilinçli olması gerekir. Ancak bu bilinçle yetiştirilen çocuk gelecek yaşamında güçlü, akılcı ve mantıklı olur. Unutmamalıdır ki hayaller kişileri yaşamın içine çeken, cesaretlendiren ve ivme kazandıran bir ip gibidir…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.