Hücre Kokteyli ile Gençleşme

Hücre Kokteyli ile Gençleşme

Yağdan elde edilen hücre kokteyli cilt gençleştirmeden meme yapımına kadar birçok alanda başarıyla uygulanıyor. Kadınların başının derdi fazla kilolar tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde artık gençleşme umudu oluyor. 

Doç. Dr. Halil İbrahim Canter
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzm.

Onarım amacı ile kullanılan hücre kokteyli ile zenginleştirilen yağ, artık yüz ve el gibi yaşa bağlı hacim kaybı yaşanan ve cilt kalitesi bozulan bölgelerin gençleştirilebilmesi için yeni bir kapı aralıyor. Estetik amacıyla alınan fazla yağlar da gençleşme için önemli bir kaynak haline geliyor.

En zengin kök hücre kaynaklarından biri yağ dokusu
Son birkaç yıl içerisinde kök hücreler ile ilgili yapılan yeni çalışmalar çarpıcı bazı gelişmeleri de gözler önüne seriyor. Kök hücreler kendi kendini yenileyebilme kapasitesine sahip. Dolayısıyla da bu hücreler, vücutta kayba uğrayan dokuların yenilenmesini sağlıyor. Kök hücre farklı kaynaklardan elde edilebiliyor olsa da erişkin insanda bilinen en zengin kök hücre kaynaklarından birisi, yağ dokusudur.

Yağ hücrelerinden hücre kokteyli elde ediliyor
Yağ dokusu, içerisinde yağ hücrelerinin yanı sıra rejenerasyon potansiyeli olan kök hücreleri, yeni damar oluşumunu hızlandıran hücreleri (perisitleri), tüm bu hücrelerin tutunmasını sağlayacak bağ dokusu elemanlarını ve bağ dokusunu üreten hücreleri bulunduruyor. Hastadan alınan yağ dokusu içerisindeki yağ hücreleri laboratuvar koşullarında diğer hücrelerden ayrıldığında geride kalan diğer tüm hücreler ve bağ dokusu elemanları, vücudun iyileşme kapasitesini arttıran bir kokteyl halini alıyor.

Vücuda uyum sağlayan yağ diğer dolgu maddelerinden çok daha etkili
Dolgu amacı ile kullanılan yağ, konulduğu ortama adapte olup hastanın kilo değişikliklerine ve yaşlanma ile gelen değişikliklere uyum gösteriyor. Bu bakımdan yağın diğer kalıcı dolgu maddelerine göre üstünlüğü bulunuyor. Dolgu amacı ile uygulanacak yağın yine yağ dokusunda elde edilen hücre kokteyli ile karıştırılması sonrası konulduğu ortamda daha yüksek oranda tutunduğu ve yaşamını devam ettirdiği görülüyor.

Yağdan elde edilen hücre kokteyli cilt kalitesini artırıyor
Hücre kokteyli ile zenginleştirilmiş yağın sadece dolgu etkisi bulunmuyor. Aynı zamanda uygulandığı alanda rejenerasyonu arttırarak dolgu etkisinin ötesinde beklenenden daha olumlu etki yaratıyor. Hücre kokteyli ile zenginleştirilmiş yağ, uygulanan alanın üzerindeki ciltte kalite olarak artış, kırışıklıklarda azalma gözlemleniyor.

Kokteyl vücutta yağ fazlalığının olduğu bölgelerden elde ediliyor
Öncelikle kişiden alınabildiği ölçüde çok yağ alınıyor. Elde edilen yağın yaklaşık 300-400 ml kadarı laboratuvara gönderilerek işleme tabi tutulup hücre kokteyli elde ediliyor. Hazırlanan bu hücre kokteyli daha sonra dolgu amacı ile kullanılacak yağa eklenerek bu yağın içerisindeki rejeneratif hücrelerin miktarı oransal olarak arttırılıyor. Bu hücreler ile zenginleştirilen yağ kullanıldığında hem uygulanan yağın önemli bir kısmının uygulandığı alanda yaşama şansı arttırılıyor hem de yağın uygulandığı bölgede doku iyileşmesi hızlanarak yağın uygulandığı bölgede hızlı iyileşme sağlanıyor. Kişiden alınacak yağlar için hastanın mevcut durumuna bakılarak karar veriliyor. Hangi bölgesinde fazlalık yağ var ise öncelikle olarak o bölgeden yağ alınıyor.

Hücre Kokteylinin Sağladığı 4 Mucize
1- Meme yapımında protezin yerini alabilir
Memesi alınan hastaların meme yapımı için yağ enjekte edilecek durumlarda hücre kokteyli ile zenginleştirilmiş yağ kullanılmaya başlandı. Henüz gelişme aşamasında olsa da tekrarlayan seanslarda uygulanacak yağ dolgusu ile oluşturulacak memenin, silikon meme protezlerine alternatif bir tedavi şekli olacağı düşünülüyor.

2- Cilt gençleştirmede etkili
Yaşlanmaya bağlı yüzde hacim kaybı olan hastalara hücre kokteyli ile zenginleştirilmiş yağ uygulandığında erken dönemde hacim etkisi ile hızlı bir düzelme gözlemleniyor. Ancak asıl fayda işlem sonrası üzerinden zaman geçtiğinde hücre kokteyli içerisindeki kök hücrelerin rejeneratif etkisine bağlı gelişiyor. Ciltte gençleşme, kırışıklıklarda azalma, cilt kalitesinde olumlu yönde değişiklikler (pigmentasyonlarda ve yara izlerinde azalma) gözlemleniyor.

3- Yaşlanmanın izlerini ellerden siliyor
Yaşlanmanın bulgularından önemli bir kısmı da ellerdeki cilt değişikliği. Özellikle ellerin üzerindeki cilt inceliyor, içerdiği yağ miktarı azalıyor, kırışıklıklar gelişiyor ve pigmentasyon artışı (renk değişiklikleri) gözlemleniyor. Elin üzerindeki cilt altına çok sayıda noktadan azar azar yağ enjeksiyonları yapılarak azalan hacim kaybı yerine konurken yağın içerisindeki rejeneratif hücreler sayesindeki yaşlanan cildin kalitesinde artış, kırışıklıklarda azalma ve koyu renk değişiklerinde azalma sağlanabiliyor.

4- Yara tedavilerinde başarılı sonuçlar elde ediliyor
Artık yağ dokusundan elde edilen, içerisinde yüksek oranda kök hücrelerin de olduğu bilinen hücre kokteyli kullanılarak, kapatılması çok zor olan açık yaraların tedavisi başarı ile gerçekleştiriliyor. Şeker hastalarının kapanmayan yaralarında, dolaşım sorunu olan bölgelerdeki yaraların kapatılmasında, hatta radyoterapi tedavisi sırasında nadiren de olsa hastaların cildinde oluşan yaraların tedavilerinde yağ dokusundan elde edilen hücre kokteyli ile başarılı sonuçlar elde ediliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.