Instagramda Annelik Yansımaları

Instagramda Annelik Yansımaları

Sosyal medyanın giderek popülerleşen, en sevilen rolü instagram anneliği. Yeni nesil annelerin tercihleri doğrultusunda burada iki seçenek oluştu: Hayali ye da gerçek annelik. Anneliğin hayalini satan çoğu hesap artık aynı zamanda ürün de satmaya başladı. Yani birer ticari markaya dönüşen fenomen Instamom hesapları. Elbette bu bir arz talep meselesi. Her anne kendine ideal bir Instamom seçebilir. Ancak burada dikkat çekilmesi gereken nokta; paylaşılan çocuk fotoğraflarındaki kafa karışıklığı.

Uz. Psk. Dnş. Elif Kaleli

Kültür Fen Koleji

İnternet devrimiyle beraber hayatın sadece pratik değil duygusal akışı da değişti. Özel ve sosyal ilişkilerin sosyal medya aracılığıyla kurulması, politizasyonun benzer mecralarda gerçekleşmesi, toplumsal ve bireysel bir olay karşısında duygusal sağlamlığımızın artık ekran ve klavye başında yaşanması elbette kendi başına masum değişimler değildi.

Instagramda sahne senin!

Yeni dünyamızın dijital damarları artık en mahrem olana gelip dayandı. Cinsellik, evlilik, ayrılık, ölüm, doğum… Kişinin bazen ruh sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu tek başınalık bir sosyal medya hesabı varsa acaba artık ne kadar mümkün? Mesela yas tutarken, düşünürken veya hayal kurarken… Sosyal medya artık eşleri ayıran kara kedi, düğün yüzüklerini takan sağdıç, bebekleri doğurtan ebe ve hatta çocukların göbek bağını kesen yakınlar haline dönüştü. En büyüleyici olan ise aynaya yansıyan suretler adeta bir imaj fabrikası oldu. Filtreler, emojiler… Harikalar diyarında hangi rolü seçersen seç sahne senin.

Instagram Anneleri…

Yeni nesil anneler için Instagram can simidi, nefes alma alanı aynı zamanda tuhaflıklar dünyası. Sadece fotoğraf-video paylaşılan, başlangıçta beğenme butonundan başka bir seçeneğin olmadığı bu basit uygulamanın adeta zirve yapmasındaki en önemli etken belki de ‘selfie’ çılgınlığının motoru olmasıydı. Gençleştiren filtreler kişileri olduğundan daha güzel gösteriyor ve kendilerini beğenmelerini sağlıyordu. Yani Instagram’ın alameti farikası kullanıcılarının gururunun okşanmasıydı. Burası ideallerin dünyasıydı. Instagram annelik üzerine en çok tematik hesabın açıldığı uygulamadır. Bu hesap ve topluluklarda müthiş bir dayanışma oluştu. Çocuksuz günleriyle vedalaşan anneler geçmişi buradan yad ederken, hamilelik haberini eşe dosta instagramdan müjde verir, bebeğini kucağına almayı beklerken heyecanlarını sanal yakınlarıyla paylaşıyordu. Ve pek tabii ki henüz kendileri aramızda değilken bir sosyal medya hesabı olan yeni doğanın da dünyaya gözlerini ilk açtığı mecra Instagram. Henüz hastaneden çıkmamışken çeşitli kostümlerle çekilen anı fotoğrafları ve bol bol ‘like’ alma.

Güzel, Ünlü ya da Pasaklı Anne…

Yeni doğan bebek ve anneliğe yeni adım atan kadınlar için özellikle pandemi döneminde ‘sanal sosyallik’ kaçınılmaz bir kanal oldu. Yeni nesil anneler için Instagram bir can simidi, nefes alma alanı aynı zamanda tuhaflıklar dünyası… Doğum sonrası hızlıca kilo veren (hatta mümkünse hamilelikte de kilo almayan) daima bakımlı güzel ve elbette yaşam standartları yüksek “yummy mummy”ler (çekici ve güzel anneler) ya da “celebrity mom”lar (şöhretli anneler), şahane bir annelik sunup, kişisel bakım ve çocuk yetiştirme biçimleri üzerine adeta uzman görevi üstlendi. Yummy mommy’nin tam karşıtı olarak ‘slummy mommy’ler yani kendilerine bir nevi kinaye yaparak ‘pasaklı anne’ diyenler hayatın gerçeklerinden yana. ‘Slummy mommy’ hesaplarının öncü ve takipçileri anneliğin bedensel-ruhsal olarak yorucu temposunu tüm gerçekliğiyle gözler önüne sererken, yorgun, her şeye yetişmeye çalışan, gömleğinde süt lekesi olan gerçekçi anne, çocuklarını ise süslemeden doğal halleriyle paylaşıyor.

Instagram idealler ve tuhaflıklar diyarı…

En nihayetinde yeni nesil annelerin tercihleri doğrultusunda Instagram üzerinden iki seçenek oluştu: Hayali ye da gerçek annelik. Anneliğin hayalini satan çoğu hesap artık aynı zamanda ürün de satmaya başladı. Yani birer ticari markaya dönüşen fenomen Instamom hesapları. Elbette bu bir arz talep meselesi. Her anne kendine ideal bir Instamom seçebilir. Zayıf, zengin, bakımlı ya da yorgun, dağınık, bakımsız… Burada dikkat çekilmesi gereken nokta; paylaşılan çocuk fotoğraflarındaki kafa karışıklığı. Mesela poz vermek istemeyen bir çocuğun kızgınlığı… Ya da iki yıl sonra bu resimlerden pişman olan bir çocuğun mutsuzluğu… Öyle ya hepsi ihtimal. Zira sosyal medyada hiçbir suret kaybolmaz. Doğru zamanda çıkartılmak üzere depolanır. Böyle bir durumda siz olsanız annenize sormaz mıydınız: “Anne sen beni mi daha çok seviyorsun bizi mi?” Ne ilginç değil mi bazen ‘annelik haline olan sevgi’ sosyal medyada ‘çocuğa duyulan sevgiden’ daha çok dikkat çeker hale geliyor.  Demiştik ya Instagram idealler ve tuhaflıklar diyarı…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.