Karaciğer Kanserinde Takip

Karaciğer Kanserinde Takip

Karaciğer kanser tedavisi başarısı doğru tedavi yöntemini seçilmesi ve düzenli bir takibin yapılmasıdır. Günümüzde karaciğer kanserlerinin en iyi tedavi yolu hala cerrahidir.

Doç. Dr. Binnur Şimşek

Gastroenterolji Uzmanı

Genel Cerrahi Uzmanı Kürşat Serin 

Karaciğer vücutta çok önemli görevlerde rol oynar. Rahatsızlanması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 20 yirmi yıl öncesine kadar tedavi olanağı bulamayan pek çok karaciğer hastası modern tıptaki gelişmeler sayesinde konforlu bir yaşama kavuşabilir. Hem ileri evre karaciğer hastalıkları hem de karaciğer kanserlerinde tedavinin başarı oranları giderek yükseliyor.

Hepatit B Ve C’nin Tedavisi Mümkün mü?

Hepatit, karaciğer iltihabı demektir. En sık nedeni ise virüslerdir. Hepatit bazı hastalarda hiçbir belirti vermezken bazılarında halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, sarılık, eklem ağrıları ve kaşıntı gibi belirtiler gösteriyor. Kronik viral hepatitler ülkemiz için önemli bir sağlık problemi oluşturuyor.  Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği tarafından 2010 yılında tamamlanan Türkhep isimli epidemiyolojik çalışmaya göre ülkemizde en az 3 milyon hepatit B’li ve 750 bin hepatit C’li hasta bulunuyor. Kronik B hepatitinin kesin tedavisi yok. Ancak mevcut tedaviler, virüsün çoğalmasını baskılayarak karaciğerdeki hasarın ilerlemesini yani siroz ve karaciğer kanseri gelişmesini önleyebiliyor. Bazı ilaçlarla erken evre karaciğer sirozu aşamasında karaciğerdeki hasarın iyileştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Hepatit C tedavisindeyse yeni kullanıma giren ilaçlar sayesinde başarı oranları yüzde 70 düzeyine gelmiştir.

Robotik Cerrahi’yle Hasta Daha Hızlı İyileşiyor

Laparoskopik ve hatta robotik cerrahi en az açık cerrahi kadar güven ile uygulanabilmektedir. Açık cerrahi prensipleri aynen uygulanan laparoskopik veya robotik ameliyatlar en az açık ameliyatlar kadar başarılıdır. Bu yöntemlerde karnın tamamen açılarak ameliyat yapılması ile aynı kalitede onkolojik sonuçlar elde edilebiliyor. Hatta ağrı ve ameliyat sonrası bazı bedensel fonksiyonlarda bozulma gibi sorunlar daha az göründüğünden hasta memnuniyeti de yüksek oluyor. Bu yöntemin önemli bir avantajı daha var. Ameliyatın kamera yardımı ile yapılması; genel inanışın aksine açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlayarak ameliyatın çok daha az doku travmasına sebep olarak tamamlanmasına olanak sağlıyor. Bu yöntemle ameliyat sonrası iyileşme açık cerrahiye göre hızlı oluyor. Bu hastanede daha kısa süre kalış, hastanın daha çabuk ayağa kalkması anlamına da geliyor. 

Hepatit B-C’den Korunmak İçin

• Tüm cerrahi müdahaleler sırasında kullanılan malzemeler optimum koşullarda sterilize edilmelidir.

• Özellikle diş tedavileri sırasında kullanılan tüm malzemelerin iyi sterilize edildiğinden emin olmalıdır.

• Berber ve kuaför salonlarında kullanılan manikür-pedikür aletleri vb. malzemelerin mutlaka sterilizasyonu sağlanmalı, jilet ve ustura uçları tek kullanımlık olmalıdır.

• Dövme, piercing, akupunktur gibi girişimler steril koşullarda yapılmalı ve tek kullanımlık malzemeler kullanılmalıdır.

• Tüm gebelere gebelik sırasında hepatit testleri yapılmalı, şayet bağışıklığı yoksa hepatit B için aşılanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.