Kalp Sağlığı İçin 10 İpucu

Kalp Sağlığı İçin 10 İpucu

Kalbe iyi bakmanın altın anahtarı dengeli beslenme ve hareketten geçer., Sağlıklı gıdalar tüketmek ve haftada 5 gün açık havada sevdiklerinizle yapılan 40-45 dakikalık yürüyüş önemlidir.

Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu

Kardiyoloji Uzmanı

Düzenli yürüyüş hem tansiyon hem de kolesterolün kontrol altına alınmasını sağlar.  Aynı zamanda vücudun kondisyonunu arttırır ve bu aktiviteyi sevdiğiniz bir kişiyle yaptığınız için endorfin hormonu olan mutluluk hormonu salgılanmasını tetikleyerek stres kontrolü de sağlar.

Kalp sağlığını korumak için ipuçları:

  • Yürüyüş öncesi ve sonrasında hafif gıdalar tüketilmesi önemli. Kalbe en iyi gelen sporlar yürüyüş ve yüzme. Özellikle kalp hastalarına koşu, tenis ve mücadele gerektiren futbol, basketbol gibi sporlar önerilmez.
  • Sık sık kilo alıp vermek kalp sağlığına zarar verir. Kendinizi iyi hissettiğiniz belli bir kiloyu korumayı çalışmak önemli.
  • Gün içinde 2 litre su tüketmeyi unutmayın.
  • Özellikle kadın, çocuk ve yaşlıların D vitamini ve kemik gelişimi açısından günde 15-20 dakika güneşe çıkması önemli. UV ışınlarının en aza indiği sabah ve ikindi vaktinde 15-20 dakika güneşten faydalanmak kalbe de iyi gelir.
  • Akdeniz tipi beslenme kalp sağlığı için önemli bir anahtar. Haftada bir gün kuru fasulye, nohut, barbunya, börülce, bakla gibi bir çeşit bakliyat yemeyi alışkanlık haline getrin.
  • Yapılan son araştırmalar özellikle günde bir fincan Türk kahvesinin içindeki anti oksidanlar sebebiyle kalp sağlığına iyi geldiğini işaret ediyor.
  • Kırmızı et tüketiminde azı karar çoğu zarar sloganıyla hak ete edin. Ayda bir kilo yağsız kırmızı et ile sınırlayın. Bol sebze ve meyve tüketilmesi, tahıllı hem sindirim hem de kolesterol için çok faydalı.
  • Katı yağlar tercih edilmemeli zeytinyağı tercih edilmeli.
  • Tam tahıllı buğday, çavdar, kepek ekmeği tercih edin.
  • Yoğurt çok faydalı bir besin ancak yağsız ve kaymaksız olanı tercih etmek gerek. Mümkünse geleneksel ev tipi yoğurt mayalayarak tüketin.
YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.