Kilo Verirken Tatlı Yemek İstiyorsanız …

19.06.2013
68
Kilo Verirken Tatlı Yemek İstiyorsanız …

Kilo-Verirken-Tatli-Yemek-İstiyorsanizDondurma özellikle yazın tüketilen besleyici değeri çok yüksek ancak hamur tatlılarına göre kalorisi çok düşük bir tatlıdır. Örneğin 1 porsiyon baklava 400 kalori içerebilirken, 3 top dondurma ortalama 150 kalori içerir.

Elif Karacanoğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yaz aylarının vazgeçilmezi, çocukların en sevdiği tatlı olan dondurmanın geçmişinin aslında çok eski olduğunu, kökeninin kar ve meyve suyu karışımına dayandığını, dondurma külahının ise veba salgınları nedeniyle bir ev hanımı tarafından keşfedildiğini biliyor muydunuz?

Besin değeri oldukça yüksek olan dondurmada, protein, karbonhidrat ve yağ gibi temel besin öğeleri ile birlikte A, E, C ve B grubu vitaminler, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, demir ve çinko mineralleri bulunur.


Amacınız Kilo Vermekse Tatlı Krizlerinizi Dondurmayla Hafifletin. Ama Doğru Şekilde Tüketerek!

  • Kilo vermek istiyor ama tatlıdan vazgeçemiyorsanız dondurma tatlı krizlerinizi atlatmanızda önemli bir yardımcıdır.
  • Kilo kontrolünüzü sağlamak istiyorsanız light dondurmalar iyi bir seçenek olacaktır.
  • Çocuğunuzun beslenmesi konusunda endişeli iseniz yine dondurma en iyi seçenektir. Hatta kavun ya da başka bir meyve ile servis ettiğiniz dondurmaya hiçbir çocuk hayır demeyecektir.
  • Bayram yemekleri, arkadaş davetlerinde yemeklerin üzerine ağır tatlılar yerine, fırında armut veya elmayı dondurma ile servis edebilirsiniz.


 • Dondurmayı meyveli veya sade tüketin. Çünkü gelişen teknoloji ile dondurmanın kalorisi de gittikçe artmaya başladı. Üzerindeki çikolata sos, içeriğindeki fındık, ceviz, çikolata parçaları gibi eklerle dondurmanızın ortalama 50-100 kalori daha artacağını unutmayın.
 • 2 top light dondurmanın 1 porsiyon meyveye; 3 top normal sade dondurma yarım bardak süt veya 2 porsiyon meyveye eşdeğerdir.
 • Sütü sindirmek sizin için zorsa dondurma yine iyi bir alternatif, pektin içeriğinden dolayı süte oranla daha kolay sindirilir, barsaklarınızda gaz yapmaz.
 • Dondurmanın bakteriyal yükü arttıkça daha kolay zehirlenmelere neden olabilir. Erimiş dondurma bu açıdan çok daha risklidir. Servis edilen kaşığın özel bir solüsyonda bekletilmesi bozulmayı önler. Suda veya açıkta bekletilen kaşık dondurma zehirlenmelerine yol açabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.