Kışın Göz Enfeksiyonları

22.11.2012
117
Kışın Göz Enfeksiyonları

Kışın soğuk hava, nemsiz kapalı alan, havadaki virüsler mikrobik göz hastalıklarının artmasına neden olur. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının artış gösterdiği dönemde viral konjoktivit yani “göz nezlesi” de artıyor. 

Dr. Bayram Yapıcı

Göz Hastalıkları Uzmanı

Kışın soğuk havalarda göz enfeksiyonu tablosu artış yaşanır. Halk arasında göz nezlesi olarak bilinen gözlerde kızarıklık, sulanma, çapaklanma, sulu ve beyaz bir akıntı, ışıktan rahatsız olma şeklinde belirti verir. Bu tür virüslerin en çabuk bulaştığı organ gözlerdir.

Gözlerle sürekli oynayıp kaşımamak, havlu, yastık kılıfı, mendil gibi kişisel eşyalarımızı ayırmak ve başkalarının eşyalarını kullanmamak, hapşırıp öksürürken mendil kullanmak ve elleri sık sık yıkamak bizi göz enfeksiyonlarından korur. Ayrıca, bulunulan ortamın sık sık havalandırılması ve eğer klima kullanılıyorsa klimanın filtrelerinin değiştirilmesi de son derece önemlidir.

GÖZ NEZLESİ, ORTAK KULLANILAN RİMEL İLE DE BULAŞABİLİR

Gözlerde oldukça yoğun kızarıklık, ağrı, yanma, batma ve sulanma ile seyreden bu hastalık, bir hafta on gün kadar sürebiliyor. Konjoktiviti olan hastaların dokunduğu yerlere dokunmak bile hastalığı bulaştırabilir. Ortak kullanılan makyaj malzemelerinin salgının bulaşmasında etkilidir.

Viral konjoktivitlerde hastalık genellikle tek gözde başlar, daha sonra diğerine de bulaşır. Bazı tipleri kendi kendine de iyileşebilir ancak ağır seyreden knjoktivitlerde uygun antibiyotik tedavisiyle duruma el koymak daha sağlıklı zira viral konjoktivitlerin bazı tiplerinde korneada kalıcı hasarlar oluşabiliyor. Ancak antibiyotik tedavisinde tedaviyi yarım bırakmamak çok önemlidir. Genellikle hastalar 2-3 günde nasılsa iyileştim diyerek antibiyotik alımını kesiyor. Bu gibi durumlarda hastalık tam olarak iyileşmediği için tekrarlayabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.