Kolajen Kilo Vermede Yardımcı Olabilir mi?

Kolajen Kilo Vermede Yardımcı Olabilir mi?

Kolajenin kilo vermeye yardım eden en doyurucu proteinlerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Uzman Diyetisyen Ayşenur Fişek

Kolajen protein peptitleri diğer protein türlerinden daha doyurucudur. Klinik deneylerde, kolajenin aynı miktardaki buğday, kazein ya da soya proteininden yüzde 40 daha fazla tokluk verdiği, bu kişilerin bir sonraki öğünde diğer tür proteinlerden tüketmiş kişilere göre yüzde 20 daha az yemek yedikleri bulunmuştur. 

Kolajen iştahı bastırmaya yardım edebilir

Kolajenini kilo kaybetmek için başka bir yardımı da iştahı azaltmasıdır. Obez ve diyabetli hastalarla yapılan araştırmalarda hidrolize kolajen alımının kana tokluk hormonu salgılanmasını uyardığı, iştah ve genel besin alımı azalması sonucunu kilo verildiği saptanmıştır. 

Kas kütlesini korumaya yardımcı olur

Yaş ilerledikçe kas kütlesi azalır genellikle yerini yağ dokusu alır. Bu kas kaybı idrarda azot miktarının fazlalaşması, yaşlı insanlarda besinle alınan protein ihtiyacının artması ile bağlantılıdır. Kolajen proteini desteği, yaşlanmakta olan kişilerde yağsız vücut kütlesini korumaya, azot dengesini sürdürmeye yardımcı olur. Daha yüksek kas kütlesi kilo kaybına yardımcı olur çünkü vücut daha hızlı kalori yakar.

Protein kilo kaybını olumlu etkiler

Yeterli miktarda protein tüketmek yağsız vücudu korumak, kilo kaybını desteklemek için önemlidir. Protein en doyurucu makro besindir. Araştırmalar proteince zengin diyetlerin daha uzun süre tok tutarak toplam enerji tüketimini azalttığını göstermektedir. Klinik çalışmalarda kişilerin protein ve düşük glisemik endeksli besin tüketimini artırması durumunda düşük protein diyeti yapan bireylere göre anlamlı bir şekilde daha fazla kilo kaybettikleri bulunmuştur. Bu da kolajenin kilo kaybettirme etkisini destekler niteliktedir. 

Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur

Kolajen, derideki dermis tabakasını güçlendirerek selüliti gizlemekte de önemli bir rol oynamaktadır. Selülit, deri gerilip incelerek sarktıkça daha da görünür hale gelir. Destek ile deride kolajen salgılanmasını artığı, esneklik ve kalınlaşmayı sağladığı, bunların da deri altı tabakasındaki yağ hücrelerini gizlediği klinik olarak kanıtlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.