Korona Sonrası Görme Kaybına Dikkat!

21.12.2021
1.909
Korona Sonrası Görme Kaybına Dikkat!

Koronavirüs geçiren bireylerin tedavi sonrasın da göz doktoruna kontrole gitmesi önemlidir. Çünkü bazı kişilerde koronavirüse bağlı olarak konjonktivit, arpacık, göz kuruluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilirken; bazılarında da görme kaybına yol açabilen optik nevrit gelişir.

Prof. Dr. Abdullah Özkaya

Göz Hastalıkları Uzmanı

Koronavirüsün vücut üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Etkilenen bir organ da gözdür. Koronavirüs sırası veya sonrasında sıkça konjonktivit vakaları görülebilir. Gözde kanlanma-kızarıklık gibi belirtilerle kendisini gösterebilen konjonktivit, herkeste görülebilecek bir göz hastalığıdır.

Konjonktivit bakteri, virüs ya da alerji kaynaklı olabilir. Koronavirüs de bir viral enfeksiyondur. Dolayısıyla da birlikte görülebilirler. Bunun yanında göz, koronavirüsün bulaşabileceği bir organdır. Koronavirüs taşıyan ellerin göz yüzeyiyle doğrudan temasıyla da bulaşabilir. Covid-19 enfeksiyonuna bağlı olarak da bazı hastalarda konjonktivit görülebilir. Yani koronavirüsün bir belirtisi de gözlerde oluşan konjonktivit de olabilir.

Koronavirüs sonrası arpacık da çıkabilir

Koronavirüsün göze diğer etkisi de arpacık tablosudur. Virüs geçiren kişilerde arpacık ile karşılaşılabilir. Arpacık, koronavirüs sonrasında sıklıkla tekrar edebilir. Bunun dışında göz kuruluğu da koronavirüs tablosunun gözlerdeki olumsuz etkilerinden birisi sayılabilir. Kirpik dibi iltihabı da koronavirüs sonrasında karşılaşılabilecek göz sorunlarından biridir. Tüm bu sorunlar uygun tedaviyle düzelebilir.

Bu belirtilere optik nevriti işaret edebilir

Koronavirüs sonrasında paraenfeksiyöz optik nevrit tablosu gelişebilir. Henüz nadir olarak görülse tehlikeli hastalıktır. Bu durum optik sinirin etkilenmesine, buna bağlı olarak da görme alanında kayıplara, görme alanında daralmalara neden olmaktadır. Pek çok hastalık bu soruna sebeptir. Kızamık, kabakulak, grip gibi viral enfeksiyonlar sonrasında optik nevrit görülebilir. Görmede bulanıklık, göz hareket ederken yaşanan ağrı, renkleri mat görme, göz hareketleriyle birlikte meydana gelen ışık çakmaları, aydınlık bir ortamda sanki karanlıktaymış gibi görme gibi belirtileri olan hastalıkta göz dibi ilerlediğinde görme sinirinde de ödeme bağlı genişleme izlenebilir.

Zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalı

Optik nevrit görme sinirinde iltihaplanma anlamına gelir. Görme siniri olarak adlandırılan optik sinir retinadaki görüntüyü beyne taşır. Bu sinirde yerleşen enfeksiyon nedeniyle görmede sorun yaşanır. Buna da optik nevrit denilir. Optik nevrit zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Koronavirüs sonrasında da bu tür vakalar görülür. Erken teşhis ve tedavi ile birlikte kaybedilen görme yeniden kazanılabilir. Ancak bazı hastalarda geç kalınmışsa görme kaybı yaşanabilir. Koronavirüs bitiminde mutlaka göz kontrolünden de geçilmelidir.

Koronavirüse karşı korunun

Bu dönemde koronavirüse yakalanmamak için önlemler alınması çok önemlidir. Aşı olunmamışsa mutlaka aşı olunmalı, gerekli tüm dozlar tamamlanmalıdır. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Eller, sık sık ve doğru biçimde temizlenmelidir. Eller göze, buruna ya da ağız bölgesine götürülmemelidir. Koronavirüs döneminde gözler için gözlük kullanımı daha doğru olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.