Meyve Suyu ile Enerji Kazanın

Meyve Suyu ile Enerji Kazanın

meyve-suyu-ile-enerji-kazaninSağlıklı bir yaşam için spor yapmanın şart oluğunu söyleyen uzmanlar, yapılan egzersiz sonrasında kaybedilen enerji ve minerallerin bir su bardağı meyve suyu içerek geri alınabileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Neriman İnanç

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Vücudumuz egzersiz sırasında dinlenme durumuna göre daha fazla enerji harcamaktadır. Yapılan egzersiz türüne ve ortam sıcaklığına göre vücuttaki belli miktardaki mineralin terle dışarı atıldığını belirten uzmanlar, kaybedilen enerji, sıvı ve mineralleri yerine koyabilmek ve oluşan kas ağrılarını azaltabilmek için spor sonrası bir bardak meyve suyu tüketimini önerir.

Meyve suları, vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine de katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda meyve sularında bulunan doğal şekerler vücuda enerji verip, dinç kalmasını sağlar.

Özellikle içilen bir bardak vişne, portakal ve kayısı suyu, günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. Bu nedenle egzersiz sonrasında belirtilen meyve sularının tüketimi kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konabilmesinde yardımcı olur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.