Motivasyon Kaynağını Seç

Motivasyon Kaynağını Seç

Günümüzde motivasyon kaynağı şirketler tarafından zorunluluk haline geldi. Yeni trend, çalışanlara çoklu opsiyon sunarak onların kendi motivasyon aracını kendisinin belirlemesini sağlamak.

Çağlan Ünal Üzümcü

Satış Direktörü 

Değişik birçok yolla motivasyon çalışmaları yürüten şirketler için artık devir değişti! Hem Türkiye’de hem dünyada birçok firma, çalışanlarını maksimum seviyede motive etmek için birçok uygulama yapıyor.

Şirket içi happy hour’lar, önemli günlerde kutlamalar, spor ya da müzik takımları oluşturmak gibi seçenekler en çok tercih edilenler arasında.

“Çalışan bağlılığı artıyor, Turnover düşüyor“

Günümüzde firmalar çalışan moltivasyonunu artırmak için farklı yollar deniyor. Çalışan motivasyonunu artırmanın; çalışan bağlılığını artırmada ve turnover’ı düşürmede önemli bir rol oynadığını farkeden firmalar farklı yollarla motivasyonu artırmaya çalışıyor. Geçmişte de bunun farklı örneklerini gördük. Firma içinde yapılan organizasyonlar, önemli günlerde kutlamalar, happy hour uygulamaları, firma dışında yapılan spor veya eğlence içerikli aktiviteler, kişisel gelişime yönelik eğitim programları, ofis içi düzenlemeleri, ortak dinlenme ve hobi alanları gibi uygulamalar şimdiye kadar gördüğümüz örneklerdi. Son zamanlarda yaygınlaşan uygulamalardan bir tanesinin de esnek ve seçime dayalı yan hak paketleri olduğunu görüyoruz. Özetle, firmalar yılın başında farklı alanlarda hizmet veren birçok tedarikçiyle görüşmeler yapıp anlaşıyorlar ve çalışanlarına indirimli ya da ücretsiz faydalanabilecekleri hizmetler sunuyorlar. Bu da ücret paketinin sunduğu olanaklardan biri haline geliyor. Örneğin firma çalışanına bir seçenek listesi sunuyor. Bu listenin içerisinde; sağlık sigortası paketleri, farklı kapsamda sigorta paketleri, check-up, spor salonu üyeliği, diyetisyen, çocuk için eğitim desteği, kuru temizleme hizmeti, kuaför, çocuk bakıcısı, vale hizmeti, oto yıkama, benzin, alışveriş çeki, hobi kursları gibi olanakları sayabiliriz. Çalışan bunların içinden kendine uygun kombinasyonu seçiyor. Çalışan hem kendi ihtiyacına en iyi şekilde uyan paketi dizayn etmiş oluyor hem de kendine tercih etme özgürlüğü verilmiş olduğu için memnuniyeti ve firma bağlılığı yüksek oranda artıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.