Nar ve Üzüm Suyu Güçlü Antioksidanlar…

Nar ve Üzüm Suyu Güçlü Antioksidanlar…


İçeriğindeki yararlı birçok biyoaktif bileşen sayesinde ‘en güçlü’ antioksidanlar arasında sayılan nar veya üzüm suyunu kış hastalıklarından korunmak için sofradan eksik etmeyin.

 Prof. Dr. Neriman İnanç

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başk.

Kış ayları boyunca hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir hayat sürmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Nar ve üzüm suyunu kış günlerinde küçük büyük herkesin tüketmesi gerekir. İçeriğinde yer alan birçok yararlı biyoaktif bileşen sayesinde kırmızı meyvelerin çok güçlü antioksidan özelliği olduğunu belirten uzmanlar, nar ve üzüm suyunun mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yapılan çalışmalarla narın mucizevî bir meyve olduğu, 100 ml. yarım bardak nar suyu yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşıladığı ortaya çıktı. Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum vardır. Nar suyu özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üzüm suyunun ise A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengindir. Halk arasında bitkisel süt olarak da bilinen üzüm suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum açısından zengin olan üzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu özellikleri vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Hastalıkları önleme konusunda bağışıklık sisteminin vücudun en önemli sistemidir. Kış aylarında günde bir bardak nar ya da üzüm suyu içmenin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde faydalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.