Öfke Yönetiminde Önemli Tüyolar

29.10.2023
404
Öfke Yönetiminde Önemli Tüyolar

Sağlıklı yaşanan öfke kişiye motivasyon sağlıyor. Uzmanlar öfkenin altında çoğu zaman üzüntü, hayal kırıklığı, kaygı gibi duygular var olduğunu ifade ediyor. Öfkelenen birini anlamaya ve öfkesinin nedenlerini bulmaya çalışmak için altta yatan gerçek duygusuna odaklanmak gerekir.

Uzman Klinik Psikolog Aslı Zeynep Başabak Bhais

Öfkeli kişiyle yapıcı iletişim kurmak için ilk adım öfkenin şiddetinin azalmasını beklemektir. Çok yoğun duygular yaşarken kişinin dinleme ve anlaması zorlaşacağı için yapıcı ilişki kurulamaz. Bunun için sakin kalmak, dinlemeye çalışmak, sorular sorarak anlamaya çalışmak, sakinleştiğinde konu üzerine konuşmak isteğini belirtmek uygun adımlar olabilir.

Öfkenin altında başka duygular var 

Öfkenin altında çoğu zaman üzüntü, hayal kırıklığı, kaygı gibi duygular vardır. Bu sebeple öfkelenen birini anlamaya ve öfkesinin nedenlerini bulmaya çalışmak altta yatan gerçek duygusunu anlamaya yardımcı olur. Bu da her iki tarafın öfke girdabında kaybolması yerine gerçek duygu ve düşüncelerin konuşulduğu gerçek ilişki kurmalarını sağlar.

Sağlıklı yaşanan öfke motivasyon sağlıyor

Tıpkı diğer duygular gibi öfke de sağlıklı ve olması gereken bir duygudur. Burada duygu değil nasıl dışa vurulduğu kontrol edilmelidir. Yönetiminde amaç öfkenin kişi ya da çevresine yıkıcı sonuçları olmayacak şekilde yansıtılmasını sağlamaktır. Bu şekilde yaşanan öfke kişiye motivasyon, irade, güç, sevdikleri ve kendisini korumak için inanç sağlar. Ayrıca istediği ve istemediği durumları daha net ifade ettiği için çevresiyle daha sağlıklı ilişkiler kurmasını da sağlar.

Öfke ile baş etme stratejileri nelerdir

Öfke sorunuyla ilgili terapiye danışanlar çoğu zaman sevdiklerini kırdıkları için pişmanlık hissi ya da iş, aile, sosyal ilişkilerde sorunları çözmek için başvurur. Terapide amaç kişinin öfkesinin nedenlerini anlamak ve onu durdurmaktır. Ancak öfke çok şiddetliyken kişinin onu durdurması mümkün olmaz. Öfkenin erken aşamalarında kişinin öfkeleneceğine dair ipuçları vardır. Kişinin duyguyu fark etmesi ve o sırada birlikte belirlenen öfke ile uygun baş etme stratejilerini uygulamasını sağlar. İkinci amaç ise kişinin öfkesine sebep olan altta yatan ihtiyacını bulmak ve yeniden yapılandırmaktır.

Birey ya da grup olarak bu konuda sorun yaşayan kişilerin kendini tanıma, duygularını anlama ve düzenleme üzerine kitaplar okumaları, eğitim almaları da önerilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.