Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler…

“Her okulun bir karakteri vardır…” Doğumla birlikte başlayıp, önce aile sonra okul ve çevreyle yaşam boyu devam eden eğitim sürecinin en önemli ve en zor kısmı okul seçimi konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor.

 

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji rehberlik uzmanları okul seçiminde kurumun, çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimine yönelik faaliyetlerinin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Anaokulundan liseye her eğitim kademesinde farklı beklentiler ve gereksinimler olduğunu belirten uzmanlar, ailelerin öncelikleri belirleme konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor. Okul seçiminde öncelikle ailelerin öğrenciyle birlikte okuldan beklentilerini ve bunların gerçeğe uygunluğunu belirlemeleri gerekir.

Buna göre okul öncesi eğitim en temel, en hassas ve üzerinde önemle durulması gereken eğitim aşaması. Yaşam boyunca “kim olacağımız”, “nasıl davranacağımız” burada şekillenmeye başlar. İlköğretimde ise öne çıkan amaç, çocukların olumlu tutum ve becerilerini geliştirmeleri oluyor. Çocuğa temel bilgi, beceri, davranış ve alışkanlıkların, olumlu tutum ve alışkanlıkların kazandırılması hedeflenir. İlerleyen zamanda akademik süreçler önem kazanır. İlköğretimden ortaöğretime geçiş de farklı bir süreçtir. Uzmanlar bu dönemde öğrencinin devam edeceği ortaöğretim türünü (meslek lisesi, Anadolu lisesi, vb.) belirlerken öğrencinin ilgi, yetenek ve akademik başarısının göz önünde bulundurulmasını, okulun rehberlik servisinin yönlendirmelerinin dikkate alınması yönünde uyarıda bulunuyor.

Liseye gelince hedefler biraz daha değişir. Burada eğitiminin amacı öğrencileri ilgi, yeti ve yetenekleri doğrultusunda yükseköğretime, mesleğe ve hayata hazırlamak olur. Her öğrenci kendini bu yönde tanımaya ve ilgi-yetenek alanlarına yönelmeye başlar. Uzmanlar; “Her okulun bir kültürü var ve insanlar gibi bir karakter taşır, o okuldaki herkes bu kültürün etkisi altında, o kültüre ait bireyler olur” görüşünde birleşir. Öğrenim gören öğrenciler bu kültürle şekillenir. Ailelerce o okulun karakteri, benimsediği, vermek, kazandırmak istediği değerlerin bilinmesi gerekir. Gençlerin içinde zıtlıklar yaşadığı, bunların organize edilerek, kendine bir yön çizdiği, kişiliğinin olgunlaştığı bir dönem olan lise yılları kritik bir önem taşır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.