Sınav Anı Stresi Azaltır

Sınav Anı Stresi Azaltır

Öğrencilerin heyecanla beklediği Liselere Giriş (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları (YKS) sınavlarına sayılı günler kaldı. Sınav anı, öncesi, sonrasını düşünmeden ‘anda kalma’ stresi azaltır. Unutmayın; dengelenen kaygı herkes için gereklidir.

Saime Serpil Özgül

Psikolog

Belli ölçüde, sınav anı stresi dengelenebilen kaygı herkes için gereklidir. Pandemi gölgesinde sınava hazırlanan öğrenciler, salgının getirdiği kaygının yanı sıra sınav stresiyle de baş etmeye çalışıyor.

Belirsizlik duygusu olan kaygı, hayatın sürekliliğini devam ettirebilmek için önlem olarak da algılanabilir. Sınav kaygısını; başa çıkmak, mücadele etmek, savaşmak gibi kavramlarla açıklamak çok yanlış. Bu baş edilmesi gereken bir durum değildir. Yeterli ölçüde izin verildiği takdirde; eksikler görülebilir, yapılamayan konular belirlenip, başarısız olunan alanlarda daha çok soru çözülerek güven artışı sağlanabilir.

‘Anda kalmak’ stresi azaltmaya yardımcı olur

Hazırlık sürecinde olduğu kadar sınav sırasındaki tutum ve davranışlar da önemlidir. Kaygılarla başa çıkmanın en önemli yollarından biri ‘anda kalmak’ metodudur. Mutlu olabilmek anda kalınabildikçe mümkündür, stresi azaltır, bilinçli farkındalık sağlar. Adaylar sınav esnasında ‘Şunu yapsaydım, bunu okusaydım’ gibi geçmişe takılmamalı ya da ‘Sınavdan sonra her şey bitecek, ya kazanamazsam’ gibi gelecek ile ilgili düşünce-kaygıları bir kenara bırakmalıdır. O anda sadece sınav ve sorulara odaklanmalılar. An içinde yapılan işe yoğunlaşmak mutluluk ve başarının da anahtarıdır.

Veliler kaygılarını öğrencilere yansıtmamalı

Başarılı olma kaygısı sınava hazırlanan her öğrencinin yaşadığı bir süreçtir. Ailelere de birtakım görevler düşer. Veliler kendi kaygılarını öğrenciye yansıtmamalı, onların yaşadıkları kaygıyı anlayabildiklerini göstermeli ve güvende olduklarını hissettirmelidir. Çocuklara ‘ailem için başarmalıyım’ misyonu yüklenmemelidir. Beklentiler devreye girdiğinde çocuk sınavı kazanamadığında ailesi tarafından sevilmeyeceğini düşünebilir. Çocukları yalnızlığa itmemeye daha çok özen gösterilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.