Ortodontide Görünmez Tel

Ortodontide Görünmez Tel

Görünmez diş tellerinin kullanıldığı Lingual Teknik ile her yaştan kişinin sağlıklı dişlere kavuşmasına olanak sağlıyor.

Dr. Cem Caniklioğlu

Lingual Ortodonti Uzmanı

Dişin dış yüzeyine yapıştırılan metal ya da seramik braketlerle sürdürülen, bilinen ortodonik tedavide yeni bir çığır olarak görülen Lingual Teknik ile braketler dişin arka yüzeyine yapıştırılır.

Dışardan hiçbir şekilde fark edilmeyen ve konuşma bozukluğu yaratmayan braketler sayesinde yetişkin ortodontisinde estetik kaygılar tamamen yok olur.

Kullanılan Lingual braketlerin boyutlarının küçüklüğü ve inceliği, diş yüzeyine tamamen adapte olmaları, apareye alışma döneminin tüm sıkıntılarını eskiye oranla azaltıyor. Bu tedavide konuşma zorluğu ya da dilde herhangi bir önemli rahatsızlık hissedilmiyor. Hastalar dilin en çok değdiği nokta olan, diş arka yüzeyindeki değişikliğe 3-4 hafta arasında alışmaktalar.

Halk arasında görünmez diş teli ya da görünmeyen diş teli olarak da bilinen Lingual Ortodonti’nin, 70’li yıllardan bu yana dış yüzey üzerine uygulanan klasik Labial Ortodonti yöntemlerine göre estetik açısından daha avantajlıdır.

Günümüzde pek çok tanınmış insan Lingual ortodonti tedavisi görmektedir ancak bu kişiler, diş telleri dışardan görünmediği için hiçbir estetik kaygı taşımamaktadır. Dişlerin dışardan görünen yüzeylerinin hiçbir şekilde etkilenmediği bu tedavi ile bir yandan dişler düzelirken diğer yandan özgürce gülümseyebiliyor ve konuşabiliyorsunuz. Hastaların sosyal hayatlarını olumlu yönde etkileyen bu tedavi ile diş teli, yetişkinler için estetik bir sorun olmaktan çıkıyor.

Kişiye Özel Braket ve Teller

Lingual metod uygulanarak tedavi edilen hastalarda kullanılan her bir lingual braket ve lingual telin kişiye özel olarak hazırlanması gerekir. Aksi halde tedaviden olumlu sonuçlar almak imkânsızdır.

Çapraşık ve doğu konumlanmamış dişler, estetik görünüm bozukluğundan daha önemli bir soruna yol açarak, pek çok diş ve diş eti hastalığına sebebiyet verir. Yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu eğri ve çapraşık dişlerin yarattığı estetik olumsuzluklara odaklanır. Oysa doğru konumlayan dişler ağız hijyeni açısından tahminimizden daha büyük problemlere yok açabiliyor. Yeterince temizlenemeyen dişler pek çok diş ve diş eti hastalığına davetiye çıkarır. Gerek dış görüntüde yarattığı olumsuz imaj nedeniyle hastaların yaşadığı özgüven ve endişe kaynaklı psikolojik durumları ortadan kaldırmak gerekse, ağız ve diş sağlığı için ortodontik tedaviler büyük önem taşır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.