Oruç Anne Sütünü Etkiler

Oruç Anne Sütünü Etkiler

Anne sütü bebeğin gelişimi için çok önemlidir. En gerekli besin olduğu düşünüldüğünde emziren annelerin oruç tutması büyük bir ikilem yaratır.

Dr. Ela Tahmaz

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Oruç tutan annelerin emzirmeleri risklidir. Her durumda bebeklerin 6 aydan büyük ya da başka nedenlerle ek gıdaya başlamış olmasına dikkat edilmelidir.

Araştırmalar göre kısa süreli yememe durumunda anne sütü azalmıyor, ancak kısa süreli sıvı kaybı sütü azaltıyor. 2-5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışma da  oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olduğunu göstermiştir. Çalışma, alınan enerji miktarı, protein, A ve C vitamin gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığını göstermiştir. Bu da emziren annelerin oruç sırasında süt kalitesinin etkilendiğini kanıtlıyor.

Tüm gün su içmemenin ve oruç tutmanın neden olduğu en büyük sorun annenin yaşadığı sıvı kaybıdır. Oruç tutan bazı annelerde sıvı kaybı diğerlerine göre daha çok görülebilir ve bu da ciddi sorunlar yaratıp, süt miktarını artırmayı  zorlayabilir.  Su kaybı fazla olursa annenin süt üretimi azalır.

Vücut Bütün Gün Su İçmemeyi Kolay Tolere Edemez

Bebek başka nedenlerle zaten ek gıdalara başladıysa ya da  6 ayın üzerinde ise oruç sırasında annenin yememe ve içmemesi daha kolay tolere edilebilir. Anneler şu iki durumdan kaçınmalıdır:

  • Bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk 6 ayda bütün gün su içilmemesi
  • Oruç tutabilmek için gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlanması

Diyabet veya kan şekeri düşüklüğü ile başka sağlık problemleri olan annelerin oruç tutmalarının risklidir ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

  • Sahura mutlaka kalkılmalı.
  • İftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı alınmalı.
  • Annelerin günü dinlenerek geçirmeleri ve kendilerini fazla yormamaları da gerekir.
  • Bu dönemde bebeğin aynı aralıklarla emmeye devam etmesini ve ek gıdaların da aynı şekilde verilmesini önerilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.