Oyuncak Yaşa Uygun Olmalı

17.10.2012
40
Oyuncak Yaşa Uygun Olmalı

Psikolog, Özden Bademci, Oyuncak Yaşa Uygun Olmalı, erken bebeklik dönemi oyun, çocuk oyun, pahalı oyuncaklar, bebeklik dönemi oyuncak, çocuk dansÇocuğun zihinsel gelişimi için pahalı oyuncaklara değil yaş dönemine uygun aktivite ve oyuncaklara ihtiyacı vardır. Yeni anne babalar için çocuklarına oyuncak seçmek uğraştırıcı olabiliyor. Anne babalar bizlere genellikle ‘Çocuğumuzun zekâsını geliştirmek için ona ne gibi oyuncaklar alalım?’ diye sorarlar.

Psikolog Özden Bademci

Çocuklar dünyayı şaşırarak deneyimler ve etraflarındaki her şey onlar için öğretici bir oyuncaktır. Çok pahalı oyuncaklar yerine tencere, tavalarla oynamak istemeleri de bu nedenledir. Beynin %80’i ilk 2 yılda gelişir. Yapılan araştırmalar ilk iki yılını mutlu geçiren bebeklerin beyin gelişimlerinin daha hızlı olduğunu kanıtlamaktadır. Çocuğun zihinsel gelişimi için pahalı oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Sadece yaş dönemine uygun aktivite ve oyuncaklara ihtiyacı vardır.
Erken bebeklik döneminin bebeklik döneminden en büyük farkı çocuğun aile dışındaki dünyaya daha çok açılması ve kendi sosyal çevresini kurmaya başlamasıdır. Onların gelişimlerine en iyi şekilde katkıda bulunabilmek için çocukların zaten doğalarında bulunan öğrenme, bilme hevesinin pekiştirilip beslenmesi gerekmektedir. Sözgelimi anne baba çocuğuyla alışverişe çıktığında onun domatesleri görünce onlara heyecanla uzandığını, maydanozu şöyle bir sallayınca nasıl neşelendiğini ve çevresindeki her şeyi keşfetmek için nasıl da hevesli olduğunu görür. Çocuğun ihtiyacı olan en önemli şey onunla birlikte olmaktan keyif alan bir anne babanın varlığıdır. Çocuk dünyayı keşfederken, ihtiyacı olan şey anne babasının keyifle yaptığı cesaretlendirici asistanlıktır. Bu, çocuğun öğrenme merakını, hevesini daha da pekiştirir.
Bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar ve tercih edilebilecek oyuncaklar
Bebekler müziği çok severler, alkıştan, şarkı söylenmesinden, dans etmekten, tekerlemelerden büyük keyif alırlar.
Bebekler dönence ve kendisisinin uzanabileceği bir şerit üzerinde asılı duran ve ses çıkaran oyuncakları severler.
Bir şeyin başka bir şeyin içine saklanmasından çok hoşlanırlar
Bebeğinizin vücudunu tanımasını sağlayacak bir takım oyunlar geliştirebilirsiniz.
Bebeğinizin farklı şekil, doku ve tatları deneyimlemesini sağlayabilirsiniz
Onunla birlikte bloklardan kale, ev yapabilirsiniz
Yumuşak oyuncakları çok severler.
Bebekler küçük mutfak aletlerinin ellerine verilmesini isterler.  O nedenle evinizde plastik ya da kağıttan bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz bir malzemeden yapılmış tabak, bardak, kaşık gibi şeyler bulundurabilirsiniz.
Bebeğinizle bulduğunuz her fırsatı değerlendirerek bolca onunla parklarda vakit geçirebilirsiniz.
Bebeklik döneminde tercih edilebilecek diğer aktiviteler
Şarkı ve tekerlemeler
Sayılarla tanıştırma
Büyük küçük, boş dolu, uzun kısa gibi bizim zıt anlamlılar olarak ifade ettiğimiz kavramlarla çocuğun görerek tanışması
Çocuğun çoğunlukla dışarıda oynaması…
Dans aktiviteleri…
Çocuğun kare, yuvarlak, kalp gibi şekillerle tanıştırılması…
Her ne kadar şu anda bizim eğitim sistemimizde tümden gelim yöntemi izlense de Türkçenin fonetik bir dil olduğunu düşünürsek çocuğun harfler ve harflerin çıkardığı seslerle tanıştırılması
Çocuğun kitaplarla eğlenceli bir şekilde daha çok zaman geçirmesinin sağlanması
Renklerin öğretilmesi
Anne babaların başlangıçta oyunu başlatması önemlidir. Fakat önemli olan anne babanın ya da çocuğa eşlik eden yetişkinin değil, başlangıçta oyunu kuran yetişkin bile olsa çocuğun oyunu yönlendirmesine izin vermek gerekir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.