Saç Boyama Rehberi

Saç Boyama Rehberi

Saç boyamak, beyaz saçları kapatmak ya da farklı ve güzel görünmek için sıkça başvurulan kozmetik işlemlerden birisidir.

Saç boyama ister evde kendi başınıza isterseniz de kuaförünüzde yaptırın ancak lütfen aşağıdaki noktalara dikkat edin…

-Saçlar boyandıktan sonra renginin yüzde 50’sini ilk hafta içinde kaybeder. Boyama sırasında saçın dış koruyucu kısmı açılır ve boya emilir. Eğer bu kısım kapanmadan saçınızı yıkarsanız çok fazla renk kaybı meydana gelecektir. Saçın dış koruyucu kısmı kapanması için boyadan sonraki ilk 24 saat saçınızı yıkamayın. Yıkamaya karar verdiğinizde renk koruyuculu şampuanları tercih edin.

– Öncelikle saç renginizi renk tablosundan seçerek, yazılı olan tavsiyeler doğrultusunda renk seçimi yaptırın veya yapın.

– Koyu renk saçlı iseniz, çok açık bir rengi tatbik etmek için öncelikle kuaförde saç renginizi açtırmalısınız.

– Kalıcı boya kullanılacak saçlar 1-2 gün yıkanmamış saçlar olmalıdır. Aksi takdirde saç derisinde geçici yanmalar olabilir.

– Yıpranmış bakımsız saçlarda istenen verim elde edilemeyebilir. Boya tatbikinden önce saçlarınızın bakımlı olmasına özen gösterin.

– Boya karışımı hazırlandıktan sonra hemen tatbik edilmelidir. Aksi takdirde boya, etkisini yitirir ve işleminiz yarım kalır.

– Kınalı Saçlarınızı da boyayabilirsiniz. Ancak kına saç boyasının saçlara nüfuz etmesini önleyebilir.

– Kalıcı boyalarda, saçlarınızı tekrar boyamayı düşünüyorsanız en az 1-2 hafta beklemelisiniz. Aksi takdirde saçlarınız yıpranabilir.

– Geçici boyalarda ise saç renginizi beğenmediğiniz takdirde boya uygulandıktan hemen sonra geçici boya kullanarak saç renginizi değiştirebilirsiniz.

– Geçici boyalarda, kalıcı boyaların aksine saç yeni yıkanmış ve nemli olmalıdır.

– Ten renginizi ortaya çıkarmak için saçlarınızı gerçek renginin iki ton açığı ya da koyusuna boyayın.

– Saçlarınızda ciddi renk değişimleri düşünüyorsanız çekinmeyin ancak beğenmeme riskine karşı bu tür değişimleri kuaförde yaptırmanızda yarar var.

– Bal sarısı, çikolata kahvesi gibi sıcak tonlar sizi ulaşılabilir, kirli sarı, kestane kızılı gibi soğuk renkler daha başına buyruk gösterir.

– Saç renginizi değiştirmeden önce eşinizin ya da sevgilinizin fikrini de alabilirsiniz. Ancak eninde sonunda son kararı içinizden gelen sese göre verin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.