Dana İliği Bakımı ile Saçınızı Yenileyin !

Dana İliği Bakımı ile Saçınızı Yenileyin !

Kimyasal işlem görmüş, yıpranmış sağlıksız saçlar için kurtarıcı tek formül: Dana İliği Bakımı… Bakım iyon makinesinde verilen ozon ile desteklendiğinde ise saçtaki zararlı mikroorganizmalar saniye içinde yok oluyor. Dana iliği bakımı herkesin rahatlıkla yapabileceği, güvenli ve mucizevi sonuç veren bakım yöntemi…

Saç Uzmanı Rıdvan Bayar-Selim Coşkun

Kadın için mutluluğun ilk adımı ayna baktığında kendisini güzel görmekle atılır. Sağlıklı saç; güzellik için ilk şarttır. Bu nedenle saç bakımı çok önemlidir.

Yazın güneş, deniz-havuz suyu saçın düşmanıdır. Saçta kimyasal işlem boya, röfle, balyaj varsa sorun daha da büyür. Sonbaharla birlikte yıpranan saçları tekrar sağlıklı haline getirmek için doğal tek formül: Dana İliği Bakımı… Saç derisinde kaşıntı-döküntü gibi sorunlara da kısa zamanda çözüm sunar.

Yapımı ve uygulaması çok kolay…

Kasaptan alınan dana iliği bir kapla suyun üzerine koyulup buharıyla eritilir. Bakım kremleri karıştırılıp yumuşatılır. Saç diplerinden başlayarak uçlarına doğru masajla sürülür. Eğer saç uzmanı tarafından yapılıyorsa teknolojiden de faydalanılarak iyon makinesinde ozon verilir. Çünkü ozon saç için zararlı olan mikroorganizmaları, kimyasalları saniye içinde yok eder. Evde yapılan ilik bakımında 2 saat bekledikten sonra saçı şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçın ihtiyacı olan her şey ilik bakımı ile yüklendiği için ayda bir kez yapılması yeterlidir. Dana İliği bakımı her insanın rahatlıkla yapabileceği, güvenli ve mucizevi sonuç veren bakım yöntemidir.

Saç bakımında doğru bilinen yanlışlar;

Zeytinyağı saçı sertleştirir: Sağlıksız saçlarına bakım yapmak isteyenler dijital ortam, medya ya da kulaktan dolma bilgilerle zeytinyağı, yumurta vs. gibi doğal maddelerle uygulama yaptıklarında aslında büyük yanlış yapar. Çünkü doğal maddelerdeki asit saça zarar verir, yıpratır. Bu uygulamalar ancak saçta kimyasal bir işlem yoksa yararlı olabilir.

Saçın PH’ı 7…

Saçları güneşten koruyabilecek doğal ürünler piyasada mevcuttur. Limon, zeytinyağı saçı sertleştirir. Saçın PH seviyesi 7’dir. Limonun ise PH’ı 4 civarında bu nedenle saçı sıkılaştırır. Sıkı saç ipin gerilmesi gibi gerilir. Daha çabuk kopar ve kırılır. Sağlıklı saç için PH 7’ye ulaşmak gerekir. Limonun içinde az yoğurt ya da süt ekleyerek PH’ı yükseltilebilir.

Milkshake ile saça bakım…

Yıpranmış saça milkshake ile limonu karıştırıp sürebilirsiniz. Argan ya da badem yağını tercih edecekseniz satın alırken mutlaka saça uygun olanını seçmek gerekir. Çok kıvırcık olan saçlara yoğurt az, yağ biraz daha fazla olarak uygulanmalıdır. Böylece elektriklenme az olur. Örnek vermek gerekirse; 10 gram yoğurt, 5 gram badem ya da argan yağı… Bu bakım ortalama 10 günde bir yapılmalıdır. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır. Ortalama 20 dakika bekletilmelidir. Bakım ürünlerini daha iyi olsun diye daha uzun bekletmek doğru değil. Çünkü saç fazla asidi, deniz ve klorlu suyu sevmez.

Saç cilt gibi değildir. Cilt kendini dokularla daha kolay yeniler. Saç ta ise sistem bambaşkadır. Kimyasal işlem görmeyen saç 3 bin-4 bin yıla kadar dayanabilir. Ama en ufak bir kimyasal değdiği zaman zarar görür. Zarar gördüğü miktarda da bakım yapmak gerekir. Kadınların yanıldığı nokta burasıdır. “Bırakayım saçlarım biraz toparlansın.” Bu mantık yanlıştır. Mutlaka saça bakım yapmak gerekir.

Kuaför seçiminde dikkat edilecek noktalar

Instagram ya da sosyal medya kısacası dijital ortamda okuduklarınıza-gördüklerinize fazla inanmayın. Bize saçları kopan insanlar bile geldi. Niye? Çünkü fiyata göre kuaför seçimi yapmışlar. Kuaförün kullandığı ürüne bakılmalıdır. Piyasada çok farklı boya var. Fiyat burada devreye giriyor. Bazen fiyata değil kaliteye bakmak gerekir. Avrupa Birliği insan sağlığını etkileyen 27 maddeyi yasakladı. Türkiye bu konuya çok dikkat edilmiyor. Sağlık Bakanlığı yavaş yavaş dikkat etmeye başladı. Bu konuda bilinçli olunmalıdır. Çünkü az az verildiğinde unutmayın ki daha çok verilebilir. Bizce tavsiye üzerine kuaför seçilmelidir. Saça verilen kimyasal zarar cilde verilen zarardan çok daha uzun sürede ve yavaş atılır. Saçta kalite ve tecrübeye önem verilmelidir.

Türk kadını saç bakımı yapmıyor. Kimyasal bakım yaptırıyor. Sağlıklı olmak her zaman daha güzeldir. Bir ay saçınıza bakım yapın, bir ay yapmayın. Aradaki farkı kendiniz görün. Güzelliğine önem veren kadın saç sağlığına ve bakımına da önem vermelidir. Bir de en önemli ve unutulmaması gereken nokta var ki: saç kesimi. Saç kesimi güzelse saç kolay şekil alır. Saçın uçlarını tırnak törpülemek gibi en fazla 3 ayda bir kesmek gerekir.

Ve önemli notlar…

*Saç her gün yıkanmamalı. Saçın dibindeki yağı korumak gerekir.

*Çok şampuan çok zarar demektir.

* Saç kremi her saç için gerekir. Doğru krem alınmalı. Saç dibi yağıyla beslenir ama ucu beslenemez.

* Sık fön çektirmek zararlıdır. Yüksek rüzgâr akımı saçı kurutur.

* Press ya da maşa çok daha zararlıdır. Çok güzel taradıktan sonra ancak uygulama yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.