Sağlıklı Beslenme ile İlgili İpuçları

Sağlıklı Beslenme ile İlgili İpuçları

Yaz mevsimi yaklaşırken sağlıklı kilo vermek isteyenlerin ilgi odağı yine ‘ne yiyelim, nasıl kilo verelim?’ konusu oldu. Aslında yaşam tarzında ve beslenme şeklinde yapılacak birkaç değişiklikle hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek çok kolay…

Sağlık Eğitmeni Çisem Çakır

Sağlıklı beslenmek ve kontrollü kilo vermek için Alkali Diyet, Master Detoks, 80/20 beslenme, egzersiz, Ayurvedik terapiler gibi yöntemler başarılı sonuçlara ulaşmak için uygulanması gereken yöntemlerdir.

Alkali Diyet: Alkali diyet, çiğ beslenmenin ağırlıkta olduğu bir beslenme şekli, çünkü en alkali gıdalar zaten çiğ yeşillikler, filizler, yosunlar, sebzeler, meyveler, yağlı tohumlar, kuruyemişler. Bunların ağırlıklı tüketildiği ‘alkali diyet’ tir. Alkali diyetin kolay uygulanabilir oluşu şu, yasak yok, alternatifler var. Örneğin inek sütünü önermez ama keçi sütü, koyun sütü, manda sütünden yapılmış ürünleri tüketilmesini tavsiye eder çünkü bunların asit yükü daha azdır. Normal nötr pH su yerine, içine limon suyu, elma sirkesi ya da bikarbonat koyduğumuz alkali suyu önerir. Sebep hep aynı, hücrenin asit yükünü azaltmak, enzim-oksijen-vitamin-mineral-fito-kimyasalları zarar görmemiş, işlenmemiş yiyecekleri temiz yakıt olarak kullanmak. Hücreler besledikçe zamanı geriye alıyor, cilt güzelleşiyor, daha zinde, daha iyi hissediyorsunuz, hastalıklara çok daha az yakalanıyor ve kronik hasta olma ihtimaliniz de oldukça düşüyor.

Master Detoks: Detoks, zararlı toksinlerin vücuttan atılması, vücutta doğru pH dengesinin oluşması ve vücudun arınması için en etkili yöntemdir. 21. yüzyılda modern yaşam bize birçok kolaylık sunuyor fakat bu kolaylık bizi zehirliyor. Örneğin paketli ürünlerin çoğunda, raf ömrü uzun olsun diye kimyasal koruyucular, rafine şeker ve renklendiriciler vardır. Bunlar azımsanmayacak kadar zararlı toksinlerdir ve vücut bunları tanımlayamaz. Aynı şekilde havadan aldığımız cıva gibi toksinler, ağır metaller gibi sürekli maruz kaldığımız bir serbest radikal/asit yükü var. Aslında vücudun toksinlerle başa çıkabilme yetkisi var. Yalnız toksinler yani serbest radikaller fazla olunca, vücut tepki vermeye başlar. Alerji, mantar, hazımsızlık, kabızlık, fazla kilo, depresyon, cilt problemleri ve benzeri problemler baş göstermeye başlar. Detoks bu şikayetleri yok etmede en etkili yöntemdir.

80/20 beslenme: 80 / 20 beslenme programı gerek ev koşullarında gerekse çalışma hayatında kolaylıkla yaşam tarzına adapte edilecek tarzda basit bir yöntem aslında. Besin seçiminde tabağın yüzde 80’ini bitkisel, geri kalan yüzde 20’sini ise hayvansal kaynaklı besinlerle doldurmak gerekir. Diyetin temeli sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şeklindedir. Zaten Dünya Sağlık Örgütü de gün içerisinde 5 – 9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesini önermektedir. Burada önemli olan besin çeşitliliği sağlayarak hem bıkkınlığı önlemek hem de ihtiyaç duyulan besin öğelerini geniş bir yelpazede vücuda sunmaktır. Bu tarz bir beslenme şekli kaybedilen ağırlığın korunmasını sağlayabildiği gibi ömür boyu da uygulanabilecek bir sistemdir. Geleneksel Türk mutfağında hazırlanan tüm besinleri 80 / 20 beslenme programına adapte etmek mümkün olabilmektedir.

Egzersiz: Sporun sağlığımıza artısı artık günümüzde çeşitli araştırmalarla da kanıtlanmış durumda, hiçbir beslenme programı spor olmadan etkili değildir. Düzenli yapılan spor kemik ve kas sağlığında, hastalıkların önlenmesinde ve uzun yaşamda gerçekten büyük öneme sahip.

Spa Terapileri: Tüm dünyadan masaj çeşitleri başta olmak üzere, İnfrared Sauna, Ozon Terapisi, Thalasso, Ayurvedik terapiler de Sianji Life’ta uygulanıyor. İnfrared Sauna: Far-infrared ısı, güneşi yaşam kaynağımız yapan ısıdır. Güneşe çıkan çocukların kemiklerinin gelişmesi, güneş alan bitkinin büyümesi, meyvesinin gelişmesi, güneş alan bir evin daha sağlıklı olması size bunu kolayca açıklayabilir. Bu ışınların en ilginç özelliği direkt olarak nesneleri ısıtıyor olmasıdır. Kızılötesi ısı sistemleri vücudunuza işleyerek doğal bir ısı sağlar. Tıpkı güneş gibi, etki ettiği alandaki havayı değil cisimleri ısıtır. Derine işleyebilir. Vücuttan 4 cm derine kadar etki edebilen bir ısıdır. Bu sayede klasik saunalara göre daha derinden bir terletme sağlar. Bu olay da netice olarak 7 kat daha fazla toksin atımı sağlar. Genel kabule göre infrared saunalar vücuttan 100 birim terleme ile 20 birime kadar toksin atabilir, bu şekilde zayıflamaya da yardımcıdır. Aynı zamanda endorfin salgılatması sebebiyle ağrılara yardımcı olduğu da biliniyor. Cilt sağlığında da önemli bir yere sahip, bağışıklı sistemini de güçlendirmeye yardımcıdır.

Thalasso: Ortalama 37 derece olarak ısıtılan deniz suyu, solunum yoluyla iyot alınmasına olanak tanır. Thalasso terapi, kendi içinde birçok uygulamayı barındırır. Vücuttaki toksinleri atmak için kullanılır.

Ayurvedik terapiler: Ayurveda kökleri 5000 yıl öncesine uzanan geleneksel bir Hint tedavi şeklidir. Hindistan’da başlayan ve günümüze uzanan bu yöntemin bugün tüm Dünyada kabul görmüş anlamı “Yaşam Bilimi” olan beden ve ruh sağlığını dengede tutmayı sağlayan en eski şifalandırma tekniklerinden biridir. Kas ve eklem sağlığında önemli yerleri vardır.

Ozon terapi: Kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozonu çok değerli kılar. Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır, diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.

Yoga ve meditasyon: Meditasyon kişinin var olma duygusunu hissetmesini sağlayan bir tür derin ve sessiz gözlem sürecidir. Varlığı hissetmekle, insanın içinde ve çevresinde olan bitenlerle yoğun bir biçimde ilişkiye geçmektir. Kendi içinde birçok farklı çeşidi vardır. Doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreten yoga, bu sayede kalp atışlarının düzene girmesini sağlar. Sinir sistemindeki gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında kolaylık sağlamaktadır. Zihin beden bütünlüğünün sağlanmasında her ikisi de büyük önem taşır.

Ses terapisi: Sesin gücünü ve mucizevi şifasını birleştiren çok güçlü ve etkili bir şifa aracıdır. Kuvars taşından üretilen özel çanakla yapılan Kristal Çanaklar, ya da gong gibi çeşitli yöntemler kullanılarak yapılan bu terapi, zihin, beden ve ruh üçgenini dengeleyerek şifalandırır. Epifiz bezini aktive ettiğine dair çeşitli araştırmalar mevcuttur. Frekans, titreşim ve sesin, moleküler, hücresel ve DNA seviyesinde sağladığı değişim ve iyileşme sayesinde kişinin daha huzurlu ve dengeli olması amaçlanır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili ipuçları:

-Öncelikle alkali suya geçiş yapmak herkesin yapabileceği bir şey. Suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla limon suyu onu alkali yapacaktır. Bu şekilde su içsem yarıyor’dan su içsem yakıyor’a geçebilirsiniz.

-Beslenmenizdeki çiğ sebze meyve oranını arttırmak. Son araştırmalara göre, ne kadar çok çiğ sebze meyve tüketirsek o kadar iyi, çünkü bozulmamış halde vitamin, mineral, fit-kimyasallar, oksijen ve enzimler içeriyor. Çoğu insan sadece pişmiş yemek yiyerek vücudunu enzimlerden mahrum bırakıyor ve pankreası gereksiz yoruyor. Ne kadar çok çiğ sebze meyve tüketirsek canlılığımız o kadar artıyor ve ömrümüz uzuyor.

-Akşam yemeklerini mümkün olduğu kadar erken yemek ve akşam yemeği olarak protein, sebze-yeşillik ve yağ üçlüsünü tercih etmek. Akşam yemeğinde yiyeceğiniz karbonhidratlar size kilo olarak geri dönebilir. Sebebi ise insülini yükselteceği için melatonin hormonunun salgılanmasını geciktirek, bu da yağ yakmayı sağlayan leptin hormonunun da salgılanmasını geciktirecektir.

-Sağlıklı yağları tüketmeye özen göstermek. Çoğu insan yeterince sağlıklı yağ tüketmiyor. Avokado, zeytin, hindistancevizi, çiğ kuruyemişler, yağlı tohumlar, soğuk sıkım yağlar, iyi tereyağı beslenmemizden eksik olmamalı. İyi yağ tüketmek beynin iyi çalışmasını, hücrelerin sağlıklı olmasını sağlar. Hatta kilo vermenin bir yolu da iyi yağ tüketmekten geçiyor!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.