Sağlıklı Cildin Numarası 5.5

Sağlıklı Cildin Numarası 5.5

Sağlıklı cilt parlak, pürüzsüz, nemli ve ton farklılıkları olmayan cilt olarak tanımlanır. Cildin sağlıklı yapısını korumasını ise deri üzerinde bulunan asit manto sağlar. Asit mantosunun içeriğinde derinin ürettiği sebum salgısı denilen yağ salgısı ve ter bulunuyor. Sağlıklı cildin pH değeri de 5.5…

Dr. Mehtap Kıdır

Dermatoloji Uzmanı

Özellikle cilt uzmanlarından sıkça duyduğumuz cildin pH değerinin ne anlam taşıdığını pek çoğumuz bilmiyoruz. Peki, nedir bu pH değeri? Cilt için neden bu kadar önem taşıyor?

Sağlıklı cildin numarası pH 5.5!  Cildin pH değeri denildiğinde kastedilen derinin ne kadar asidik veya alkali olduğudur. Bu değer asidik bir değerdir, sağlıklı bir cilt hafif asidiktir.

Cildin pH dengesinin bozulmasının ciltte kuruma, kırışıklıklarda artış, egzema oluşumu, sivilcelenme gibi sorunların nedenidir. Ayrıca pH değerindeki bozulmalar enfeksiyonlara davetiye çıkarır, cildin güneş gibi dış etkenlere karşı da hassasiyetini artırır. Bu nedenle hem cilt temizliğinde hem de sonrasında kullanılan nemlendirici kremlerin pH 5.5’i olmalıdır.

Sağlıklı bir cildin numarası olduğunu unutmayın!

Bugünlerde cilde sıkça temas eden sabun 11 pH değeri, kolonya ise 2.5 pH değeriyle cildin koruyucu tabakasına zarar verebilir. Cilt dengesini koruyabilmek için cildi her gün pH 5.5 değerinde bir temizleyiciyle yıkamak ve arkasından da cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanmak gerekir. Yıkama cildin asit mantosunun kendini yenilemesi ve gözeneklerin açılarak temizlenmesi için gerekli. Ancak bunu yaparken gereğinden sık yıkamak, yıkarken aşırı ovalamak fazlaca soyucu peelingler kullanmak da cilt pH’ını bozarak daha asidik hale gelmesine neden olur. Sabun gibi temizleyici, ciltteki nem ve yağ dengesini bozarak pH’nı daha alkali yapar. pH dengesi bozulan ciltte kolajen yapımı azalarak kırışıklık artar, cildin sıkılığı ve canlılığı azalır. Bu nedenle sağlıklı cildin bir numarası olduğunu unutmamalı, dermokozmetik ürün seçerken ürünün üzerinde ‘pH 5.5 ile uyumludur’ ibaresi aranmalıdır. Cildin ideal pH numarasını koruyan ürünler cildi derinlemesine temizlerken zararlı dış etkenlere karşı direncini de artırır. Ayrıca nem kaybını önleyerek kuruluk, tahriş, egzama gibi problemlere de neden olmaz.

Doğru pH değerine sahip ürünlerle derinlemesine temizleme

Sabun, alkali, alkol, mineral yağlar ve koruyucu maddeler içermeyen Sebamed Temizleyici Kompakt, normal, hassas ve problemli ciltler için, pH 5.5 değeri taşıyan, hafif ve aktif temizleyici maddelerle gözeneklerde derinlemesine temizlik sağlıyor. İçerdiği doğal amino asitler sayesinde cildin nem dengesini koruyor, D-Panthenol ise cildi besleyip, yenileyip yumuşatıyor. Sebamed Likit Yüz ve Vücut Temizleme Jeli ise hassas ve normal ciltler başta olmak üzere tüm cilt tiplerinde yüz ve vücut temizliği sağlıyor. Cildi tahriş etmeden ve kurutmadan gözenekleri derinlemesine temizleyen Sebamed Likit Yüz ve Vücut, nem dengesini koruyor, cilde esneklik ve yumuşaklık da veriyor. Her iki ürün de ph 5.5 değerinde olduğu için cildin koruyucu bariyerini destekleyerek dış etkenler, kuruluk,irritasyon, alerji ve egzama gibi tehlikelerinin önüne geçiyor. Aynı zamanda doktorlar tarafından cilt hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak öneriliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.