Yaz İçin Cilt Reçetesi

Yaz İçin Cilt Reçetesi

Cilt sıcak havaların gelmesiyle birlikte değişen hava koşullarına karşı tepki göstermeye başlar. Güneş ışınlarıyla birlikte ısınan hava vücudun susuz kalmasıyla lekelerin oluşmasına da zemin hazırlar. Özellikle yaz mevsimine geçerken sağlıklı bir cilt görünüme kavuşmak için doğru adımları uygulamak gerekir.

Dr. Kemali Güneş

Medikal Estetik Hekimi

Cilt problemlerinin önüne geçmek için 5 adımda yaza hazırlık reçetesi uygulamak yerinde bir önlem olur.

  1. Güneş kremini ihmal etmeyin

Yaz aylarında kullanılmaya başlanıyor olsa da güneş ışınlarının etkilerinden korunmak için her mevsim güneş kremi kullanılması gerekir. Cilde zarar veren UVA ışınları, kırışma ve erken yaşlanmaya sebep olur. Bu yüzden güneş koruyucu tercih edilirken; UVA karşı korumalı, cilt yapısına uygun ve en az SPF 30 korumalı olmasına dikkat edilmeli. Yaz mevsiminde maruz kalınan zararlı güneş ışınlarından korunmak için dışarıya çıkmadan 20 dakika önce ürün cilde yedirilmelidir.

  1. Cilt bakımında yağlı ürünlere elveda

Kışın yıpranan cilt bariyerini yaz sıcağı, nem ve terden korumak için doğru bakım ürünlerini tercih etmek oldukça önemlidir. Özellikle artan hava sıcaklıkları gözenekleri tıkamasıyla birlikte sivilce ve siyah noktaya neden olabilir. Bu yüzden yaz mevsiminde günlük kullanım için yağsız içerikli su bazlı nemlendirici, koruyucu ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

  1. Cildinizi derinlemesine nemlendirin

Güneş ışınları cilt yapısını kurutur, kuruyan cilt ise zamanla yaşlanır. Cilt ne kadar nemli olursa cilt bariyeri de dış etkenlere karşı güçlü olur. Günlük olarak kullanılan ürünler (krem, serum vb.) cildin üst tabakasını nemlendirir. Ancak cildin derinlemesine nemlendirilebilmesi için bazı uygulamalar gerekebilir. Özellikle aminoasit, mineral, enzim, vitaminlerin bir arada enjeksiyon edilmesiyle uygulanan mezoterapi yöntemi, cilt yenileme, nemlendirme, kalitesini arttırma ve lekelerinin tedavisi için tercih edilen yöntemler arasında yerini alır.

  1. Temizliği ihmal etmeyin

Her mevsim olduğu gibi yaz mevsiminde de cilt temizliğine özen göstermek kaçınılmaz rutin olarak devam ediyor. Sıcak hava ile birlikte terleyen cildin yağlanma eğilimi artar. Ayrıca deniz-havuz suyunun etkisi de güneş ışınlarıyla birleşince ciltte oluşan kuruluk yağlanmanın da önüne geçebilir. Bu nedenle yaz mevsiminde hassaslaşan cildi yormayan, nazikçe temizleyen ürünlerin tercih edilmesi önem taşır.

  1. Göz çevresi bakımına özen gösterin

Yüz bölgesinin en hassas alanını göz çevresi oluşturur. Yıpranmaya yatkın olan göz çevresi yaşlılık, yorgunluk gibi belirtileri kolaylıkla belli eder. Bu nedenle güneş ışınlarının en tehlikeli ve yakıcı olduğu 12-15 arasındaki zaman diliminde göz çevresini korumak gerekir. Ayrıca güneş etkilerinden korunmak için gözlük ve nemlendirici kullanmak göz çevresi bakımının olmazsa olmazları arasında yerini alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.