Sağlıklı Et Tüketimi İçin 5 Kural

Sağlıklı Et Tüketimi İçin 5 Kural

Kurban Bayramı’nda et pişirme-saklanma-tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar var. Özen gösterilmediği takdirde gıda zehirlenmesi, kalp-sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunu yaşanabilir. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker

“Bayram sabahı kavurma yemeden olur mu!” diyenlerin eti sağlıklı tüketmek için 5 önemli kurala dikkat etmesi gerekir.

Kırmızı et, dengeli beslenmede önemli yeri olan yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Aynı zamanda demir, B12, B6 vitamini, çinko ve selenyum gibi önemli besin öğelerinden zengindir. Ancak eti pişirme şekli besin içeriğini doğrudan etkiler.

Eti dinlendirin 

Yeni kesilmiş etin buzdolabında en az 12-24 saat dinlendirilmesi sindirim ve yumuşaklığı açısından önemlidir. Zeytinyağı, limon, sirke, soğan, sarımsak gibi asidik besinlerle marine edilmesi et liflerinin yumuşamasına, besin değerinin artmasına katkı sağlar. Yine biberiye, kekik, zerdeçal, karabiber gibi antioksidandan çok zengin baharatlarla marine edilmesi pişirme sırasında ortaya çıkan zararlı bileşiklerin seviyelerini düşürmeye, yumuşak, lezzetli ve besin değeri açısından daha zengin olmasına yardımcı olur.

Tencerede kısık ateşte pişirin

Eti, yanma ve dumanlanmasına sebep olacak şekilde yüksek ateşte kızartmaktan, kavurmaktan kaçının. Etin, yumuşak ve sulu kalması için; kısık ateşte karıştırarak yakmadan sote edilebilir. Daha sonra az miktarda su ekleyip tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bırakabilir. Basınçlı buharlı pişirme, düdüklü tencerede pişirme, etin daha hızlı ve sağlıklı pişmesine yardımcı olabilir. Pişen etin suyu tencerede orta sıcaklıkta hafifçe çektirebilir, sulu servis edebilirsiniz. 

Izgara eti ısıya doğrudan maruz bırakmayın

Et ızgarada pişirilirken damlayan yağların dumanlanması zararlı polisiklik aromatik hidrokarbonların açığa çıkmasına neden olur. Eti yağlı kısımlarından arındırmak ve az yağlı pişirmek bu etkiyi aza indirmeye yardımcı olur. Etin büyük parçalar halinde kesilmesi, içinin zor ve dışının yanmasına sebep olabilir. Ayrıca eti ateşe direkt maruz bırakmamak, yanmasını engellemek için ızgarayı ateşten daha yükseğe (ateş ile et arasında 15 cm olacak şekilde) taşınmalıdır.

Az yağlı et tüketmeye dikkat edin!

Dinlendirilmemiş eti tüketmek sindirim problemine yol açabilir. Bu nedenle bayramda yeni kesilmiş kurban etini en az 12 saat buzdolabında bekletmeden tüketmemek gerekir. Ayrıca kavurma yaparken etin aşırı yağlı değil, az yağlı olmasına dikkat edilmelidir.  

Etin porsiyonuna dikkat edin ve bol sebze ile tüketin

Besin değeri yüksek olan etin sağlıklı pişirilmesi kadar porsiyonunun kontrol edilmesi de önemlidir. Fazla kırmızı et tüketimi kısa dönemde sindirim problemlerine yol açabilir. Uzun dönemde ise vücutta inflamasyonu artırarak başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere sağlığı birçok yönden olumsuz etkileyebilir. Haftalık kırmızı et tüketiminin 500 gramı aşmamasına dikkat edin.  

Sağlıklı ve lezzetli tarif

Malzemeler:

1 kg et için:

  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 adet soğan suyu
  • 1 adet limon suyu
  • 2 yemek kaşığı balzemik sirke
  • Taze çekilmiş karabiber
  • Taze dal biberiye

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri kuşbaşı doğranmış ya da dilimlenmiş et ile harmanlayın. Hava ile temas etmeyecek şekilde üstünü kapatın ve buzdolabında en az 3 saat bekletin. Eti pişirmeden ya da ızgara yapmadan önce dolaptan çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.