Sağlıklı-Genç Cilt İçin Bakım Şart!

Sağlıklı-Genç Cilt İçin Bakım Şart!

Cilt devamlı bakım isteyen en ince organdır. 10 yaşından sonra elastikiyetini kaybetmeye başlayan cilt 25- 30’lu yaşlardan sonra A ve C vitaminleriyle desteklendiğinde güneş ve yaşlanma birikimine karşı kalkan oluşturabilir. Temelde derinin çevresel kalkan sayesinde sağlıklı-genç-dinç bir cilde sahip olabilirsiniz.

Dr. Şerafettin Saraçoğlu

Dermatolog

Güneşi gören bedenden beyne giden sinyallerle mutluluk hormonları “serotonin”, “noradrenalin”, “dopamin” salgılanması hızlanır. Beden mutlu olur ama deri için aynı şeyi söylemek zor. Çünkü en ince organ olan deri güneşe karşı kendini korumaya geçer, koyulaşmaya başlar. Bronz tene sahip olmak için yapılan hatalar zaman içinde birikir ve deri elastikiyetini kaybeder.

Aslında 10’lu yaşlardan sonra deri elastikiyetini kaybetmeye başlar. Ayrıca sürekli güneş altında kalmak erken yaşta kanser riskini de artırır. D vitamini almak için 20 dakika bilinçli güneşlenmek yeter. Güneşin tam dik olduğu 11:00-15:00 saatleri arasında alınan yük artığı için incecik organ olan deri kendini korumaya geçer. Aksi taktirde elastikiyeti az, lekeleri bol bir deri oluşur.

Sürekli dışarda olan yüz ve el öncelikle lekelenen bölgelerdir. Sonrasında kol, sırt, göğüs ve diğer bölgeler gelir. Aslında güneş hasarı her zaman için söz konusudur. Disiplin içinde ve bilinçli güneşlenmek gerekir. Eğer leke oluştuysa 2-3 aylık tedavi ile yüzde 80-90 oranında iyileşme sağlanabilir. Sonrasında akşam-sabah koruyucu ürünlerle koruma tedavisi gerekir. Hassas ciltler ağızdan alınan ürünlerle desteklenebilir.

Aksi takdirde:

1-Deri elastikiyeti kaybeder

2-Kolejen azalır

3-Deride lekelenmeler olur

4-Deri sertleşir, gözenekler genişler

Lekelenme derinin kendini korumaya geçmesidir…

Deri fizyolojik olarak kendini korumak için rengini açar ya da koyulaştırır. Sorunlu bölgede daha fazla koyuluk oluşur. Lekelenme: bir ani yanıklar, iki kullanılan ilaç veya hormonlara bağlı -duyarlanma-, üç birikimle oluşur. Bir lekeyi yok etmek yeni lekeler olmayacak anlamına gelmez. Peeling ya da lazer uygulaması ile lekeler yok edilebilir. Ama bir sonraki yıl güneşe çıkıldığında tekrarlama riski vardır. Sırt, göğüs ya da yüz de çil veya güneş yanağı sonrası oluşan çok derin olmayan güneş lekeleri yok edebilir. Yaşla oluşan Lentigo (Yaşlılık Lekesi), karaciğer lekesi (Liver Spots) yok edilebilir. Yanak, burun- dudak üstü, bazı kişilerde kollarda, göğüs ortasında güneşe karşı duyarlılık oluşur. Bu lekelerden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Ama kontrol altına alınabilir.

Deride leke olmasın diye uğraşmak daha kolay…

‘Sonbahar-kış dönemi cildi ilkbahar-yaz aylarına hazırlamak için uygun dönemdir’ algısı yanlıştır. Çünkü cilt her zaman bakım ister. Bunun için de ana iki temel uygulama vardır. C vitamini ve Retinol (A vitamini) içeren serumlar.

Belli bir disiplin halinde kullanıldığında güneşi en iyi engelleyen ve olumsuzluklarını azaltan antioksidan C vitaminidir. Yaş ve derideki hasara göre beraberinde farklı antioksidanlar kullanılabilir. Retinol ve C vitamini düzenli ve disiplinli kullanıldığında bir yıl sonra derinin kalitesinde olumlu değişim sağlanır. Göz çevresi 25 diğer bölgeler için 30 yaş sonrası bakım gerekir. Güneşten korunma bir yaşından itibaren başlamalıdır. Çünkü insanlar tüm yaşamı boyunca aldıkları güneş hasarının yüzde 70’ını 18 yaşına kadar alır. Çocukların bu konuda eğitilmesi önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.