Selülit ve Zayıflama Tedavileri

Selülit ve Zayıflama Tedavileri

Mezoterapi selülit ve bölgesel zayıflama için en etkili tedavi yöntemlerden biridir.

Dr.Hikmet Gülaçtı
Akupunktur Uzmanı

Selülit ve bölgesel zayıflama tedavileri kadınların yoğun ilgisini çeker.  Selülit, çoğunlukla portakal kabuğu görünümü ile karakterize olan bölgesel yağ birikimidir. Deri altındaki yağ hücrelerinin içindeki yağ miktarının artması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkış sebepleri çoğunlukla kadınlık hormonlarına bağlanır ama başka faktörlerde etkilidir;

– Kalitesiz beslenme; fazla tatlı, çikolata tüketimi, unlu, yağlı gıdalarla beslenme, alkol kullanımı, düzenli olmayan öğünler, fazla miktarda tuz ve kafein alımı (kahve, kola), az miktarda su içim
– Sinirsel gerginlik, sporsuz bir yaşam, sigara içmek, özellikle kabızlık,

– Ergenlik, hamilelik, menapoz gibi hormonal değişiklik dönemleri,

– Kişilerin genetik yapıları, metabolizmaları, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanımı, zayıflamak amacıyla içilen ilaçlar selülit oluşumunda etkin rol oynuyorlar. Bütün bunların yanı sıra aşırı kilo alımı ya da alıp vermeler de etkili oluyorlar. Tabii sadece kilolu kişilerde değil çok zayıf kadınlarda bile selülit görülebiliyor.

Peki kadınlar bu sorundan nasıl kurtulur?

Mezoterapi 1950 de Fransız hekim Michel Pistor’un keşfettiği, hayati bir tehlike, zarar, komplikasyon rapor edilmeyen denenmiş, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Hekimin vereceği karara göre haftada bir ya da iki kez uygulanabilen Mezoterapi 12 seanslık bir kürün sonunda çok başarılı sonuçlar doğuruyor. Özellikle sinerji yaratarak Mezoterapi’nin etkisini artıran Vantuz yöntemi (bardak çekme, cupping) ile birlikte uygulanırsa çok daha etkili olur.
Vantuz tedavisi Geleneksel Çin Tıbbı’ nın en önemli komponentlerinden birisidir ve Mezoterapi’den önce uygulanır. Vantuz tedavisi, bir taraftan lenfatik dolaşımı artırırken (ki bu toksin atılımı demektir), diğer taraftan bölgeye gelen kan akımını hızlandırır. Kanın yeterli miktarda geldiği her vücut bölgesinde sağlık kalitesinde artış olur. Böylece Vantuz tedavisi ve Mezoterapi kombinasyonu ile cerrahi bir işleme gerek kalmadan deforme olmuş vücut, selülitlerinden arınır ve yağ hücrelerinin bozuk olan yapısının düzelmesi ile incelir, forma girer, sıkılaşır ve çok sıkıntı veren kol sarkmalarının giderilmesi ile yavaş yavaş eski hatlarına kavuşur.
Sarkmalardan Kurtulmak İçinse…
Aşırı kilo alımına bağlı özellikle karın bölgesinde oluşan sarkmalara karşı, son zamanlarda değeri yeniden anlaşılan ve hak ettiği yeri tekrar bulan Elektrolipoliz tedavisi yapılır.
Çin asıllı Fransız Dang Vu Yen’in sistematize ettiği bu yöntemde, sarkmalara neden olan yağların bulunduğu bölgeye çok ince, özel iğneler batırılır ve düşük frekanslı akım verilir. İğneler arasında oluşan elektron akımı, Beta Endorfin denilen maddelerin açığa çıkmasına yol açar ve bu maddeler lipoliz yani yağ erimesi yaparak, bu yağ dokusunda küçülmeye dolayısıyla sarkmaların ortadan kalkmasına vesile olur.
Başkaca Carbossiterapi, masaj,ultrason dalgaları, uygulanabilir. Vazgeçilemeyecek destekler ise spor, doğru beslenme (özellikle tuzdan fakir, kafeinsiz), bol su içmek, iyi uyku düzeni ve kabızlıktan kurtulmaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.