Serinlerken Kurdeşen Dökme

Serinlerken Kurdeşen Dökme

Gündelik hayatta nadir alerji türü olan Su Alerjisi, gerekli önlemler alınmadığında sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Prof. Dr. Yonca Tabak

Astım ve Alerji Uzmanı 

Günlük hayatta adını çoğumuzun duymadığı Su Alerjisi;. kişinin su ile teması sonrasında adına kurdeşen (ürtiker) denilen; ciltte meydana gelen yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve döküntü şeklinde ortaya çıkıyor.

Sıcak havaları yaşadığımız şu günlerde akla gelen en kolay ve ulaşılabilir serinleme aracı olan su, bazıları için kurdeşen döktüren kabus dolu günleri de beraberinde getiriyor.

Bunaltıcı sıcaklıkların giderek arttığı ve ferahlamaya fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, serinlemek için suyun keyfini daha çok çıkartmak isterken ciddi sağlık sorunları kapınızı çalabilir.

Deniz ve çeşme suyu dışında, kişinin teri ve hatta gözyaşı bile ciltte kurdeşene (ürtikere) benzeyen döküntüler oluşturabilir. Hastanın su ile teması sonrasında canını yakacak boyutlarda yanma ve kaşıntı söz konusudur. Bu sıkıntılı durum kişinin alerjiye olan duyarlılığına bağlı olarak 10 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

Suyun sıcaklığı ya da soğukluğu Su alerjisinin vücuda etki derecesinde fark yaratmaz, su alerjisi yanma ve kaşıntı gibi durumlarla birlikte genellikle göğüs ve bacakların üst kısmında 2-3 mm çapında kabarmalar meydana gelir. Su alerjisinden en çok kadınlar etkilenir.

Su alerjisi olan çok ağır hastalarda su içmeyle bile boğazda şişme gözlenebilir söz konusu vakalarda temizlik amaçlı duş almak, banyo yapmak veya denize girmek imkansızdır.

Su Testi Yaptırmak Şart

Halk arasında adı pek duyulmamış Su Alerjisi gerekli önlemler alınmadığı ve doğru bir tedavi süreci uygulanmadığı takdirde sağlık açısından kalıcı kötü sonuçlar doğurabilir.

Kişilerin, Su Alerjisi olup olmadıklarını bilmeleri ve kendilerine doğru bir tedavi sürecinin uygulanabilmesi için mutlaka alanında uzman bir hekime danışıp ‘su testi’ yaptırmaları gerekmektedir. Ergenlik sırasında ortaya çıkan ve çocukları nadiren etkileyen bu alerjinin “su testi” yapılarak erkenden teşhisi konulabilmektedir.

Alınabilecek Önlemler Nedir?

Halkın serinlemek için plajlara akın ettiği şu günlerde kişilerin su alerjisine karşı alabilecekleri önlemler:

  • Kişi duştan ve denizden çıktıktan sonra kurulanma işlemini yüzde yüz pamuklu havlular ile yapmalıdır.
  • Cilde suyla temasını engelleyecek su geçirmeyen kremlerin veya doktor tavsiyeli olarak ağızdan alınan koruyucu alerji ilaçları kullanılmalıdır.
  • Duşta kalma süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.
  • Serin ve gölge alanlar tercih edilerek mümkün oldukça terlememeye özen gösterilmelidir.
  • Uzun süre denizde kalınmamalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.