Sıcaklarda Kendinizi Yorgun Hissediyorsanız…

Sıcaklarda Kendinizi Yorgun Hissediyorsanız…

Güneşin en sıcak yüzünü gösterdiği şu günlerde eğer sizde sürekli yorgunluktan, halsizlikten şikayetçi iseniz beslenmenizde ve yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle yorgunluk şikayetlerinize çözüm bulabilirsiniz. Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kişi eklem ağrılarından, halsizlikten ve kolunuzu kaldıracak mecal bulamamaktan muzdarip… Yaz aylarının genelde sıkça karşılaşılan bir durum olan yorgunluğun ve aşırı terlemenin nedeni insan metabolizmasında gerçekleşen bazı değişikliklerden kaynaklanabilir.

Sıcak havalarda elektrik yükü artar. Bu yük havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınır ve mevsim değişikliklerinde taşınma sırasında bir takım değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu durumda beraberinde ruhsal sıkıntılarla birlikte yorgunluğa neden olabilir.

Yaz aylarını daha sağlıklı geçirmek için…

Akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca odanızı mutlaka havalandırın. Oksijen sizi daha enerjik kılabilir. Akşamları yatmadan önce sizi rahatlatacak bir kitap okuyabilirsiniz. Düzenli uyku saatleri belirlemeli ve bu saatlere göre sadık kalmalısınız. Yeterli uyku gün boyunca enerjik kalmanıza yardım edecektir. Günde 7- 8 saat uyumaya çalışmalısınız. Haftada en az 3 gün yapacağınız tempolu yürüyüşler ve aktif yaşam tarzını benimsemekte yine yorgunluğa karşı sizi koruyacaktır. Bu yürüyüşleri açık havada yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bazı gevşeme egzersizlerini öğrenmekte yine rahatlatıcı etki gösterecektir. Sabahları ılık ya da soğuğa yakın bir duş almak sizi dinçleştirebilir.

Su tüketimi çok önemli…

§  Günde 2,5- 3 litre su tüketmelisiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlere beslenmenizde özellikle yer vermelisiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinlerin başında probiyotik yoğurtları sayabiliriz.

Yorgunluğuna karşı ipuçları

Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Mandalina, kivi, kuşburnu, karpuz, ve portakal gibi meyvelerle, ıspanak, pazı, sivribiber, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırın. Geceleri yağlı ve çok miktarda yemek yememeye özen gösterin. Kafeinli içecekleri azaltın. Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler yerine bitkisel çayları rahatlatıcı etkilerinden de yararlanmak için tercih edebilirsiniz. Sigara tüketiyorsanız C vitamini alımınızı içmeyen birine göre 2 kat daha fazla olacak şekilde ayarlamalısınız. Alkol rahatlatır düşüncesiyle alkol tüketmeyin. Alkol tüketiminizi mümkün olduğunca sınırlandırın. Beyin performansı için en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Az az ve sık sık yemek yemeği tercih etmeliyiz. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahılları tercih edebilirsiniz. Antioksidan vitamin ve mineraller, vücuttan metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Antioksidan vitaminler A, C, E vitaminleri, antioksidan mineraller ise selenyum ve çinkodur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.