Yaz Sıcaklarına Karşı Önlemler

Yaz Sıcaklarına Karşı Önlemler

Yaz sıcakları ile birlikte giyilecek kıyafetlerden tüketilen besinlere kadar birçok nokta daha da önem kazandı. Özellikle kronik hastalığı olan ve ileri yaştaki kişiler sıcak havanın yol açacağı olumsuzluklardan daha fazla etkilenebilir.

Uz. Dr. Ayça Serap Çakır

İç Hastalıkları Uzmanı

Yaz sıcakları karşısında yeterli miktarda su içmek ve güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacak önlemler almak, dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor.

Suyunuzu yanınızdan eksik etmeyin

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının yükselmesiyle beraber vücudun su kaybı da artmaya başlar. Özellikle kalp, diyabet, tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişilerin sıvı kaybına daha fazla dikkat etmesi gerekir. Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçların idrar söktürücü özelliği olması zaten aşırı sıcaklardan dolayı artan sıvı kaybını daha da tehlikeli seviyelere çıkarabilir. Sıvı kaybıyla birlikte vücudun elektrolit dengesini düzenleyen sodyum, kalsiyum, potasyum gibi mineraller de vücuttan atılır. Sıvı kaybı sadece yüksek tansiyon hastalarını değil kan şekeri seviyesini değiştirdiği için diyabet hastalarını da olumsuz etkileyebilir. Vücuttan atılan sıvının yerine konulabilmesinin en sağlıklı yolu yeteri kadar su tüketmektir. Ferahlamak için tüketilen diğer sıvı içeceklerin suyun yerini tutmadığı unutulmamalıdır. Günde 2,5 – 3 litre su içilmesi, kaybedilen mineralleri alabilmek için de ayran ve maden suyu tüketilmesi önemlidir.

Güneşten doğru faydalanın

Yaz aylarının bütün etkileri olumsuz değildir. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinen D vitamini bakımından maksimum faydanın sağlanacağı bir dönemdir. Özellikle güneşin tepede olduğu saatlerde D vitamini çok daha fazla alınabilir. Ancak güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, cildin daha ince olduğu ön kol, boyun ve baş bölgesini koruyacak pozisyonda en fazla 10-15 dakika güneş altında kalınması gerekir. Deniz kenarında güneşin altında daha fazla zaman geçirilecekse ultraviyole ışınları, güneş yanıkları ve ısı çarpmasından korunmak için sabah ya da öğleden sonraları tercih edilmelidir.

Islak tişört ile serinlemeyin

Sıcağın bunaltıcı etkisinden kurtulmak için ıslak tişört ya da şapka ile serinlemek ilk başlarda ferahlatıcı bir etki yaratabilir. Ancak ciddi hastalıklara yol açabilir. Serinlemenin etkisini artırmak için klima ya da rüzgârın karşısında ıslak kıyafetlerle zaman geçirmek zatürre veya fibromiyalji gibi hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Klimanın karşısında uyumayın

Bunaltıcı sıcaklarda klima kurtarıcı olarak görülse de doğru kullanılması önemlidir. Ani sıcaklık değişimleri kalp üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Klimanın tam karşısına geçerek serinlemek ya da klimayı açık bırakarak uyumak farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Halk arasında klima hastalığı olarak da bilinen lejyoner hastalığına karşı klima bakımlarının da ihmal edilmemesi de önemlidir.

Kendinizi pamuklara sarın

Yaz aylarında hem kıyafet hem de nevresim seçiminde sentetik yerine pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Hava geçirgenliği ve ter emiciliği bakımından sentetik kumaşlara göre çok daha fazla etkili olan pamuklu kıyafetler sıvı kaybının önlenmesinde de etkilidir. Sentetik kıyafetlerin ter emici özelliği az olduğu için mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda sıcaklarda açık renkli, hafif bol kıyafetlerin seçilmesi daha sağlıklı bir tercihtir.

Şapka ve güneş gözlüğü kullanın 

Güneşin etkili olduğu saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması önemlidir. Yine de bu saatlerde dışarı çıkılması gerekiyorsa geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka kullanılması güneş ışınlarından korunmada yararlı olabilir. Güneş ışınlarına karşı etkili gözlük, ayaklarda oluşabilecek mantara karşı da açık ayakkabı ve pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Sıcak havada almanız gereken önlemler 

 1. Doktorunuza danışarak sürekli kullanılan ilaçlar için yaz ayarlaması yapın.
 2. Güneşin etkisini en fazla hissettirdiği saatlerde güneşlenmeyin.
 3. Günlük su ihtiyacınızı gidermeyi ihmal etmeyin.
 4. Pamuklu, bol ve açık renkli kıyafetler tercih edin.
 5. Gün içinde ılık suyla birkaç kez duş alın.
 6. Klimayı 23-24 derece arasında çalıştırın.
 7. Böcek sokmalarına karşı vücudu saran kıyafetleri tercih edin.
 8. Meyve ve sebzeleri iyice yıkadıktan sonra tüketin. Ağır, salçalı ve fazla yağlı yemeklerden uzak durun.
 9. Tatil planlarınız için nem oranının düşük olduğu bölgeleri seçin.
 • Şekerli meşrubatlar yerine ayran ya da maden suyunu tercih edin.
 • Yorucu aktivitelerden uzak durun.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.