Soğuk Havalarda Kalp Krizine Dikkat!

Soğuk Havalarda Kalp Krizine Dikkat!

Kışım soğuk havalara bağlı kalp hastalıkları riski de artar. Vücut ısısındaki ani değişimler kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Pek çok bilimsel çalışma kış aylarında kalp krizi geçirme oranının iki kat arttığını ve daha ölümcül seyrettiğini gösteriyor. Özellikle koroner arter hastalığı bulunanlar daha yüksek risk altında. Bunun nedeni nedir?

Prof.Dr. Belhan Akpınar

Kalp ve Damar Cerrahı

Soğuk hava kalbe kan taşıyan (koroner) damarların büzülmesine va kalbe giden kan miktarının ciddi şekilde azalmasına neden olur. Kalbe giden kan miktarının azalması  zaten vücudu ısıtmak için çalışan kalbin iş yükünü önemli ölçüde artırır. Mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompalamak zorunda kalan kalp daha fazla oksijene ihtiyaç duyar, ancak büzülen kan damarları bunu iletemez.Bunun sonucunda da kalp kası oksijensiz kalır ve kalp krizine  yol açabilir.

Kimler risk altında?

Yüksek tansiyon  hastaları, kan yağları yüksek olanlar, sigara içenler, yüksek derecede alkol tüketenler ve şeker hastalarının soğuk havalarda daha dikkatli olmaları gerekir.

Koroner damarlarında darlık olan kişiler,daha once stent takılan veya baypass  ameliyatı geçirenler de risk altında!

Vücut ısısının 35 derecenin  altına düşmesi (hipotermi), bırakın kalp hastalarını, bu tür bir problemi olmayan bireyleri de etkileyebilir. Vücut ısısı 35 derecenin altına düştüğü zaman otoregülasyon mekanizması bozulur ve vücut ısı kaybetmeye devam eder.

Fiziksel aktivite ve spor, sağlık için önemli olmakla beraber soğuk kış aylarında bu aktivitelerin kapalı mekanlarda yapılması daha uygundur.

ABD’de yayınlanan bir çalışma, kışın evlerinin önündeki karı temizleyen orta/ileri yaş grubu kişilerde kalp krizi geçirme oranının arttığını göstermiştir. Dolayısıyla soğuk havalarda sporu, vücudunuzun alışık olduğu ve kaldırabileceği aktivitelerle sınırlamak önemlidir.

Kalp krizi mi geçiriyorum? Nasıl anlayacağım?

Kalp krizi, kalbi besleyen koroner damarların büzülmesi veya tıkanmasına bağlı olarak kalbe oksijen akımının kesilmesidir. Belirtiler çok çeşitli olabilir; göğüste baskı hissi, kola, boyun, çene ve dişlere vuran ağrı, yanma, soğuk terleme, nefes darlığı, bulantı ve kusma, mide bölgesinde dolgunluk hissi, aşırı yorgunluk, baygınlık hissi gibi.

Eğer bu şikayetlerden biri ya da birkaçı sizde olursa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Şeker hastalarında her zaman göğüste ağrı olmayabilir. Aşırı yorgunluk, halsizlik, bulantı ve terlemeler de kalp krizi belirtisi olabilir.

Nasıl önlem alabilirim?

Yapabileceğiniz en önemli şey sağlıklı bir yaşam sürmek ve kendi kardiyak risklerinizi bilmektir.

Soğuk havalarda sıkı giyinmek, başınızı, el ve ayakları sıcak tutmak (ki bunlar vücudun en hızlı ısı kaybeden kısımlarıdır) en önemli tedbir olacaktır.

Ayrıca soğuk havalarda kahve ve sigara tüketiminden kaçınmak, bol sıvı almak, ilaçlarınızı düzenli kullanmak, soğuk ve rüzgarlı havalarda kapalı alanlarda spor yapmak alınabilecek tedbirler arasındadır.

Başka ne yapabilirim?

Kalp hastaları ve özellikle kalp kapak hastalığı  olanların grip aşısı olmaları tavsiye edilmektedir. Bunun  yanı sıra akciğerlere yerleşip kalbe zarar verebilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı 65 yaş üstü hastalara  beş yıllık koruyuculuğu olan aşılar önerilmektedir.

Koroner arter hastalığı olanlar  soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka koruyucu giysiler giymeli, alışık olmadıkları efordan sakınmalıdır.

Yanda gördüğünüz resim 55 yıl önce bir tıbbi yayın için çizilmiştir. Bugün için hala geçerliliğini korumaktadır. Ağır bir akşam yemeği yiyen orta yaş üzeri bir kişi  lokantadan çıkmış, birkaç merdiven tırmanmış, çok soğuk ve rüzgarlı bir hava ile karşılaşmanın akabinde göğüs ağrısı başlamış,  elini göğsüne götürmek zorunda kalmıştır.

Kış aylarında kendini gösteren başka sinsi kalp hastalıkları da vardır. Bunların başında miyokardit adı verilen ve kalp kası iltihabı olarak tanımlanan bir hastalık gelir. Miyokardit, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayıp, vücudun savunma mekanizması çökünce kalbe saldıran  ve kalbe zarar veren  bir hastalıktır. Uzun süren bir grip  enfeksiyonu sonrası sağlığın bir türlü düzelmemesi, sürekli yorgunluk hissi ve eforla oluşan nefes darlığı bu hastalığın  önemli belirtilerindendir. Bu ve buna benzer şikayetler varsa mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna ve kardiyoloğa başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu şikayetlerin uzun sürmesi  kalp yetmezliğinin belirtisi olabilir ve erken teşhiş hayat kurtarabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.